Borsa Yorumları

Güçlü Anti Obezite Talebinden Pazar Payı Alabilecek Hisseler

October 30, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Güçlü Anti Obezite Talebinden Pazar Payı Alabilecek Hisseler

Analistler, Novo Nordisk (NVO) ve Eli Lilly’nin (LLY) obezite karşıtı ilaç pazarında hüküm sürdüğünü ve bu düopolün yakında sona ermesini beklemediklerini söylüyor.

Ancak hem büyük hem de küçük diğer şirketler bu kazançlı pazardan pay kapmayı umuyor. Piper Sandler analisti Yasmeen Rahimi, şirketin 150’den fazla çalışmayı takip ettiğini söyledi. Hatta bazılarının yıl sona ermeden önce piyasayı hareketlendirecek güncellemeler sunmasını bekliyor.

Bir şirketin bu pazarda rekabet edebilmesi için, mevcut ürünlerin karşılanmamış ihtiyaçlarından bazılarını ele alması gerektiğini belirten Cantor Fitzgerald analisti Louise Chen, “Beş ya da 10 yıl sonrasına baktığımızda, bu alanda daha fazla şirketin yer alacağını düşünüyorum.” diyor. 

👀 Bu hisseler arasında yer alan isimler ise şunlar:

  • Altimmune (ALT)
  • Pfizer (PFE)
  • Structure Therapeutics (GPCR)
  • Terns Pharmaceuticals (TERN)
  • Viking Therapeutics (VKTX)

Öte yandan GLP-1 obezite ilaçları için fiyat büyük bir sorun olmaya devam ediyor. Ayda 1.350 dolara kadar mal olabiliyor ve doktorlar hastaların bu ilaçları uzun süre kullanmaları gerektiğini çünkü bıraktıklarında, önemli yaşam tarzı değişiklikleri yapamadıkları sürece kilolarının geri gelebileceğini söylüyor.

Eventide kıdemli araştırma analisti ve portföy yöneticisi Kyle Rasbach, yeni bir GLP-1 ilacının Novo veya Lilly ile rekabet etmesinin “zor bir değer önerisi” olacağını söyledi:

Küçük biyoteknolojinin, terapötik alanlarda lider olan çok büyük, köklü ilaç şirketlerine karşı artan yeniliklerle rekabet etmesinin zorluğunu defalarca gördük.

🎯 Bu şirketlerden biri de Altimmune. Altimmune hisseleri, şirketin NASH veya alkolsüz steatohepatit olarak bilinen kronik bir karaciğer rahatsızlığını tedavi etmek için geliştirdiği tedavisine ön onay almasının ardından haftayı 6%’dan fazla artışla kapattı. Ancak hisse 2023’te hâlâ yaklaşık 86% düşüşte ve piyasa değeri sadece 121,7 milyon dolar seviyesinde.

Piper’dan Rahimi, obeziteye yönelik Momentum klinik çalışmasından muhtemelen önümüzdeki birkaç hafta içinde beklenen verilere atıfta bulunarak, “Yatırımcılar bu yakın verileri beklediği için hissenin radar altında olduğuna inanıyoruz” dedi. 

Bu veriler, hastaların 48 hafta boyunca ilacı aldıktan sonra ne kadar kilo verdiklerini, hastaların ilacı ne kadar iyi tolere ettiklerini, herhangi bir yan etkiyi ve diğer ayrıntıları gösterecek.

🎯 Yarın üçüncü çeyrek bilançosunu açıklamaya hazırlanan Pfizer’a yönelik bazı spekülasyonlar, şirketin obezitede danuglipron tedavisinin faz 2b denemesi ile ilgili ilerleme hakkında bir güncelleme sağlayabileceği yönünde. İlaç, hastaların haftada bir kez iğne olmak yerine günde iki kez aldıkları bir hap olarak test ediliyor.

Cantor’dan Chen’e göre ilaca ilişkin beklentiler oldukça ılımlı. Analist, etkinlik, tolere edilebilirlik ve dozaj konusundaki olumlu gelişmelerin iyi karşılanacağını tahmin ediyor:

Benim beklentim, risk-ödül perspektifinden bakıldığında olumlu olacağı yönünde çünkü temelde insanlar bunun işe yaramayacağını düşünüyor.

Güçlü Anti Obezite Talebinden Pazar Payı Alabilecek Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC