Borsa İstanbul Notları

Gri Liste Sonrası Mehmet Şimşek’in Açıklamaları Borsaya Nasıl Etki Edebilir?

Gri Liste Sonrası Mehmet Şimşek’in Açıklamaları Borsaya Nasıl Etki Edebilir?
Google News Icon Takip Et

Gri listeden çıkmamız sonrasında piyasa, Mehmet Şimşek’in borsaya vergi haberi ile birlikte hareketlendi.

Gri listeden çıkışımız; ihracat ve ithalat konusunda gri listedeki ülkelere koyulan engellerin kalkması, yabancı sermaye akışının hızlanması, CDS (Kredi Risk Primi)’nin gerilemesi ile birlikte Moody’s’in 19 Temmuz’da not görünümünde yapabileceği değişiklikler ve gri listede olan ülkelere yatırım yapamayan fonların Borsa İstanbul piyasasına girişi için oldukça önemliydi.

Fakat gri listeden çıkış kararımız sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek’in yapmış olduğu açıklamalar piyasaları hareketlendirdi.

Mehmet Şimşek, şu anki vergi paketinde borsaya vergi konusunun olmadığını fakat sonraki vergi paketinde borsaya kazanç üstünden vergi getirilmesini dile getirdi. Mehmet Şimşek “Sermaye kazançlarının ilave vergilendirilmesi, ilave çalışma gerektiriyor. Hatırlarsanız önerilerden bir tanesi işlem vergisiydi. Sonra işlemin 40%’ının algoritmalarla yapıldığını gördük ve onun arzulanan sonucu doğurmayacağına inandık; işlem vergisinden vazgeçtik.’’ demeci, üzerine ekonomi yönetiminin işlem vergisinden daha çok gelir vergisi üzerinden borsa kazançlarına vergi getirilmesi gündem olabilir.

Haberler Borsaya Nasıl Etki Edecek?

BIST 100 endeksi gri listeden çıkış ihtimalinin fiyatlanmasıyla beraber cuma günü yükselişle başlasa da gri listeden çıkış haberi sonrasında endeskte realizasyon gerçekleşti. 

Bugün yükselişle başlayan BIST 100 endeksinde, Mehmet Şimşek’in borsaya vergi gündemini getirmesiyle beraber düşüş yönlü hareketler sertleşti.

Fakat önümüzdeki vergi paketleriyle birlikte borsa kazançlarının vergilendirilmesi haberi piyasayı oldukça salladı. Şimşek’in açıklamaları sonrası düşen BIST 100 endeksi vergi haberlerinin baskısıyla beraber volatil düzeyde takip edilebilir. 

Özellikle fonların haber sonrası vereceği tepki yabancıların yüksek alım yaptığı hisselerde realizasyona neden olabilir.

Gri liste kararı sonrası CDS’lerin düşmesi ve 19 Temmuz’da gerçekleşecek Moody’s toplantısında yapılabilecek revizeler bankacılık endeksi için pozitif olsa da borsaya vergi gündemi sonrası yabancı fonların ağırlıklı olarak yöneldiği holding ve bankacılık sektöründe kısa vadede realizasyon gözükebilir. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı