ABD Borsası Notları

GRANOLAS vs Muhteşem 7’li: Yatırım Dünyasının İki Devi Kapışıyor!

GRANOLAS vs Muhteşem 7’li: Yatırım Dünyasının İki Devi Kapışıyor!
Google News Icon Takip Et

Son zamanlarda finans dünyasında dillerden düşmeyen bir konu var: S&P 500’ü domine eden Muhteşem 7’li hisseleri. 

Nvidia (NVDA), Amazon (AMZN), Meta (META), Alphabet (GOOGL), Tesla (TSLA), Apple (AAPL) ve Microsoft (MSFT) şirketlerinden oluşan Muhteşem 7’li, S&P 500’ün 30%’undan fazlasını oluşturuyor. 

Bu 7 teknoloji devi, piyasanın son yıldaki büyümesinin arkasındaki ana güç. Ancak, bu parlak performansın bir yan etkisi olarak da endeksin kalanının gölgede kaldığını görüyoruz. Diğer yandan yatırımcılar Muhteşem 7’linin artık pahalı hale geldiği konusunda endişeli.

🔎 Detaylı bir okuma için “Muhteşem 7’li Hisseleri Pahalı mı?” başlıklı içeriğe göz atabilirsin. 

Peki, bu durum piyasa için ne anlama geliyor? Muhteşem 7’liye alternatif bulunabilir mi? 

Avrupa piyasalarından Muhteşem 7’liye bir alternatif karşımıza çıkıyor: GRANOLAS. Evet, yanlış okumadın, GRANOLAS – tıpkı kahvaltılarımıza eşlik eden granola gibi! 🥣

Dilersen birlikte detaylara göz atalım. 👀

🚀 Muhteşem 7’linin Piyasa Üzerindeki Etkisi

Muhteşem 7’li hisselerinin, S&P 500’ün büyümesindeki payı elbette inkar edilemez. Ancak bu hisseler olmadan da endeksin büyümesi oldukça sınırlı kalıyor. Bu durum, yatırımcılarda piyasanın sağlığı hakkında bazı soru işaretleri uyandırıyor. Çünkü eğer bu hisselerde yaşanacak olası bir düşüş, genel piyasa üzerinde ciddi bir negatif etki yaratabilir.

Bu noktada piyasaların imdadına GRANOLAS hisseleri koşuyor! Goldman Sachs tarafından 2020’de tanımlanan bu grup, Avrupa piyasasının daha geniş bir kesimini temsil ediyor ve sağlık, tüketici temel ürünleri ve teknoloji gibi çeşitli sektörlerden oluşuyor. 

Peki, GRANOLAS grubu kimlerden oluşuyor?

 1. GSK (GSK)
 2. Roche (RHHBY)
 3. ASML (ASML)
 4. Nestle (NSRGY)
 5. Novartis (NVS)
 6. Novo Nordisk (NVO)
 7. L’Oreal (LRLCY)
 8. LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton (LVMUY)
 9. AstraZeneca (AZN)
 10. SAP (SAP)
 11. Sanofi (SNY)

Bu şirketler; sağlam kâr büyümesi, düşük volatilite, yüksek ve istikrarlı marjlar, güçlü bilançolar ve sürdürülebilir temettüleri ile dikkat çekiyor. ✨

📝 Goldman Sachs analistleri 2020 raporunda “ABD’de teknoloji sektörünün uzun vadede kazandırmaya devam etme olasılığı yüksek. Avrupa’da ise sağlık, temel tüketim malları ve teknoloji gibi daha çok yapısal olarak güçlü ve istikrarlı sektörlerin bir kombinasyonu olacak GRANOLAS hisseleri öne çıkıyor. Bu hisselerin hepsi iyi performans göstermeyebilir, ancak genel olarak büyüme ve kârlılıkta istikrar ile 2%-2,5% aralığında temettü verimi sunmaktalar.” diye belirtiyor.

ABD’deki Muhteşem 7’lide olduğu gibi, GRANOLAS hisseleri de kendi pazarlarında hakim durumda. Goldman Sachs analistleri, GRANOLAS’ın geçen yıl Avrupa hisselerindeki tüm kazançların 60%’ını oluşturduğunu belirtiyor. Analistler, “Küresel olarak değerlendirildiğinde GRANOLAS son iki yılda Muhteşem 7’liyi bile geride bıraktı. Avrupa hisselerinin, durgun büyüme verilerine rağmen iyi performans göstermesinin büyük bir nedeni onlar.” diye ifade ediyor.

GRANOLAS 🆚 Muhteşem 7’li

GRANOLAS, sektörel çeşitlilik açısından Muhteşem 7’liye kıyasla daha geniş bir yelpazeyi temsil ediyor. Bu çeşitlilik, GRANOLAS’ın piyasa koşullarının değişkenliğine karşı daha dayanıklı olmasını sağlıyor. 

Ayrıca, bu şirketler yatırımcılara daha ucuz bir hisse fiyatı sunuyor. GRANOLAS hisselerinin çoğu, Muhteşem 7’lideki 30 kat kazanca (F/K) kıyasla, kazanç başına 20 kat civarında işlem görüyor. Hem de ABD piyasalarından daha pahalı olan Avrupa piyasalarında işlem görürken!

Bir diğer avantaj ise bu şirketlerin piyasa koşullarına bakılmaksızın her zaman satın alınabilecek şirketler olması. GRANOLAS hisselerinin her biri, zor ekonomik koşullarda bile tutarlı büyüme gösterdi. Bu güçlü büyümeden ve aynı zamanda da tahmin edilebilir büyümeden kaynaklanıyor.

📊 GRANOLAS’ın Finansal Performansı 

2021’den bu yana, GRANOLAS hisselerinin ortalama getirisi oldukça başarılı oldu. Avro cinsinden toplam getiri bazında, eşit olarak ağırlıklandırılmış bir GRANOLAS portföyünün değeri iki katına çıktı. 

GRANOLAS vs Muhteşem 7'li: Yatırım Dünyasının İki Devi Kapışıyor!

Kârlılık ölçüsü olarak özsermaye kârlılığı (ROE) incelendiğinde hem Muhteşem 7’linin hem de GRANOLAS’ın marjlarında son birkaç yılda iyileşme takip ediliyor. Muhteşem 7’linin daha volatil olmasına rağmen GRANOLAS’tan daha yüksek kârlılık sunduğu belirtilebilir.

GRANOLAS vs Muhteşem 7'li: Yatırım Dünyasının İki Devi Kapışıyor!

GRANOLAS Ucuz mu? 🤔

Şirketlerin primli olup olmadığını anlamak için hedef fiyatlara göre potansiyel getiri oranları da takip edilebilir. Aşağıdaki grafiğe göre, özsermaye kârlılığındaki artış sayesinde, değerleme oranlarının son birkaç yılda düştüğü izleniyor. Buna rağmen, hem Muhteşem 7’li hem de GRANOLAS kendi piyasalarına göre primli işlem görüyor.

GRANOLAS hisselerinin ileri F/K oranı 31 seviyesinde bulunurken, Avrupa piyasası 13-14 F/K seviyelerinde işlem görüyor. ABD’de ise Muhteşem 7’li yaklaşık 34 F/K oranı ile ABD piyasalarından (yaklaşık 20 F/K) yüksek bir primle işlem görüyor.

GRANOLAS vs Muhteşem 7'li: Yatırım Dünyasının İki Devi Kapışıyor!

Daha yüksek kârlılık sunduğu için Muhteşem 7’linin GRANOLAS’a göre daha yüksek F/K ile işlem görmesi mantıklı olarak değerlendirilebilir. Ama diğer yandan GRANOLAS içinde yer alan ASML’nin (ASML) yaklaşık 43 F/K oranıyla işlem görmesi de GRANOLAS’ın F/K oranının yükselmesine neden olduğu belirtilebilir.

💡Muhteşem 7’liye Bir Alternatif: GRANOLAS

GRANOLAS, yatırımcılara Muhteşem 7’liye karşı güçlü bir alternatif sunuyor. Bu hisseler, sağlam temellere sahip ve piyasa koşullarına karşı dayanıklı, çeşitlilik sunan bir portföy oluşturmak isteyen yatırımcılar için tercih edilebilir bir seçenek olabilir. Yatırımcılar, küresel bir çeşitlendirme yaparak portföylerini Muhteşem 7’linin volatilitesinden koruyabilir ve uzun vadeli pasif gelir elde edebilir.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Yahoo Finance, Morningstar