Ekonomi ve Finans Haberleri

Gram Altında Yeni Tarihi Zirve

Gram Altında Yeni Tarihi Zirve
Google News Icon Takip Et

Altın fiyatlarında hareketlilik sürüyor. Dolar/TL’de yaşanan yükselişle birlikte gram altın rekor tazeliyor.

Gram altın fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından saat 12.20 itibarıyla önceki kapanışa göre %7 artışla 1.460 lira seviyesinde işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 2.422 lira, Cumhuriyet altını ise 9.962 liradan alıcı buluyor.

Ons Altında Destek ve Dirençler 📈📉

Analistler, FED’in 14 Haziran’da faiz artırımına ara verme olasılığının güçlenmesinin altın fiyatlarında aşağı yönlü bir baskı yarattığını belirtiyor. Ayrıca önümüzdeki hafta FED kararından önce açıklanacak ABD enflasyon verilerinin dikkatle takip edileceğini ifade ediyorlar. Ons altın fiyatında ise 1.945 dolar seviyesinin destek, 1.985 dolar seviyesinin ise direnç olarak öne çıktığı belirtiliyor.

FED’den Faiz Artırımı Gelecek mi?📊

Geçen haftaya kadar FED’in 14 Haziran’da 25 baz puanlık artırım yapması bekleniyordu. Son yapılan açıklamalar, beklentilerde değişikliğe neden oldu. Philadelphia FED Başkanı Patrick Harker, FED’in haziran toplantısında faiz artırımı yapmaması gerektiğini belirtti. Harker, bir toplantının atlanabileceğini düşündüğünü ve gelecek verilerin fikrini değiştirebileceğini söyledi.

FED Yönetim Kurulu Üyesi Philip Jefferson da faiz oranının bir toplantıda sabit tutulmasının para politikasının sıkılaşmasının sona erdiği anlamına gelmediğini vurguladı.

St. Louis FED Başkanı James Bullard ise faiz artışlarının ardından para politikasının daha iyi bir durumda olduğunu ifade etti.

ECB’nin ise 90% ihtimalle gelecek hafta 25 baz puan faiz artıracağı öngörülürken, yılın geri kalanında toplamda 50 baz puan faiz artıracağı ve bu yıl faiz indirimi yapmayacağını tahmin ediyor.

Amerikan Doları Endeksi Yatay Seyirde Devam Ediyor 💵

Beklentilerin netleşmeye başlamasıyla dolar endeksi, ana para birimleri karşısında bu hafta şu ana kadar yatay bir seyir izlemekte. Geçen cuma 104 seviyesini aşan dolar endeksi, bu sabah itibarıyla 104.1 seviyesinde.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı