Bültenler

Gözler Zoom’da: Beklentilerin Üzerinde Sonuçlar Sonrasında Hisseleri Düşüşte

August 31, 2021 • 3 dakika okuma süresi
Gözler Zoom’da: Beklentilerin Üzerinde Sonuçlar Sonrasında Hisseleri Düşüşte

Zoom Video Communications (ZM), her ne kadar beklentilerin üzerinde bir pandemi çeyreği sonuçları ile karşı karşıya olsa da, yatırımcılar pandemi dönemi sonuçlarından çok şirketin gelecek dönemlerdeki gelirlerini düşünüyor.

Çünkü şirketlerin yüksek gelir açıklamaları her ne kadar olumlu olarak gözükse de, yatırımcıların sordukları bir diğer önemli soru, bu kazançların sürdürülebilir olup olmayacağıdır.

Pandemi döneminde insanların genellikle evden çalışmasını avantaja çeviren şirketin, pandemi sonrasında, sosyal hayata dönüş başladığında da bu yükselişini sürdürüp sürdüremeyeceği, şirket hakkında sorgulanan en önemli noktalar arasında yer alıyor.

Bunun yanında şirket, birçok işletmenin görüntülü sohbet özelliklerini çok hızlı bir şekilde geliştirmesi karşısında geçen yılki performansını tutturmak için zorlu bir rekabet dönemine giriyor.

💰 2. Çeyrek Beklentileri

Amerika merkezli bir finansal veri şirketi olan “FactSet” tarafından ankete katılan 21 analist, Zoom’un ortalama hisse başına 1,16 dolarlık kâr (EPS) yayınlamasını bekliyordu. Şirket dün piyasaların kapanmasının ardından beklentilerin %17 üzerine çıkarak 1,36 dolarlık hisse başına kâr açıkladı.

Perşembe günü ise Morgan Stanley Analisti Meta Marshall, şirket notunu eşit ağırlıktan yüksek ağırlığa yükselterek, hisselerinin fiyat hedefini 360 dolardan 400 dolara çıkarmıştı.

🏃 Bir Adım Gerisi

Şirket geçen yıl üç aylık pandemi kısıtlamalarının ardından açıkladığı kazançlarıyla birçok yatırımcının dikkatini çekmiş ve sonbahar aylarında neredeyse hisse başına 600 dolara ulaşarak 2 katından fazla değer kazanmıştı.

  • Öte yandan… Şirket hisseleri, geçtiğimiz ekim ayında ulaştıkları zirvenin ardından 4. çeyrek sonuçlarını açıklamış ve bir önceki çeyrek gelirlerine oranla analist beklentilerini düşük bir farkla geçebilmişti.

    Şirketin pandemi dönemindeki gelirlerine kıyasla düşük sonuçlar açıklaması da birçok yatırımcıyı tedirgin etmiş olacak ki, Zoom hisseleri 2020 ekim ayından günümüze kadar %40’tan fazla değer kaybederek 340 dolar seviyelerine kadar geriledi.

👀 Nasıl Etkiledi?rsz_1zoom_grafik.jpg

Halka arz olduğundan bu yana hisseleri son 5 yılda %449,69 artmış, bu artışın ise çoğunu 2020 yılında pandemi dönemiyle gerçekleştirmişti.

Son bir aydır ise hisseleri düşüşte olan ve %7,93 değer kaybeden Zoom, pazartesi gününü %1,96 yükselerek 347,50 dolardan tamamladı.

  • Yatırımcılar şirketin pandemi sonrasındaki sürdürülebilirliğinden tedirgin olmuş olacaklar ki, şirket dün beklentilerin üzerinde sonuçlar açıklamasına rağmen bugünkü seansın öncesinde şirket hisseleri %13’e yakın düşüş sağladı.

📍 Bir Adım İlerisi

Zoom Video, bulut yazılımı sağlayıcısı olan Five9’u bünyesine katarak ilk büyük satın alımını yapmaya hazırlanıyor. Satın alımın büyüklüğü ise yaklaşık 14.7 milyar dolar.

  • Şirket, geçtiğimiz senenin başından ocak ayının sonuna kadarki 12 aylık sürede, yıllık satışlarını dört katına çıkararak 2,65 milyar dolara ulaşmış olsa da, şimdilerde pandemi sonrası bir yavaşlama dönemine ve artan rekabet ortamına hazırlanıyor.

📁 Kaynaklar

Financial Times

Zoom Video’s stock gains after Morgan Stanley says buy before earnings

📖 Sözlük

Hisse başına kâr (EPS) nedir?