Borsa Haberleri

Faiz Kararına 1 Kala: Piyasalar TCMB’den Ne Bekliyor?

Faiz Kararına 1 Kala: Piyasalar TCMB’den Ne Bekliyor?
Google News Icon Takip Et

Yurtiçinde gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun (PPK) yarın açıklayacağı faiz kararına çevrildi. TCMB, yılın 2. faiz kararını 22 Şubat perşembe saat 14.00’da açıklayacak.

Bir önceki toplantıda faizi 42,5%’den 45%’e çıkaran TCMB, PPK metninde dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine ulaşıldığını ve bu düzeyin gerektiği müddetçe sürdürüleceğini ifade etti.

Yeni Başkanlı İlk PPK

Diğer yandan söz konusu PPK toplantısı geçtiğimiz haftalarda göreve getirilen TCMB Başkanı Fatih Karahan liderliğinde ilk faiz toplantısı olacak. Karahan görevi devraldıktan sonra ilk sınavını 8 Şubat’ta enflasyon raporu sunumunda verdi.

Karahan, önceki faiz kararının gerekçesine paralel bir açıklama ile politika faizinin ocak ayında ulaştığı seviye ve parasal aktarımı güçlendirme için atılan adımlarla dezenflasyonun tesisi için gerekli sıkılığa ulaşıldığını yineleyerek, enflasyon görünümünde bozulma görüldüğü senaryoda parasal sıkılığın yeniden gözden geçirileceğini söyledi.

Ek olarak yılın ilk enflasyon sunumu raporunda TCMB enflasyon tahminlerinde değişime gitmeyerek; 2024 için 36%, 2025 için 14% ve 2026 için 9% tahminini korudu.

İlgili İçeriğe Buradan Ulaşabilirsin.

Piyasanın TCMB Faiz Beklentisi Ne?

Faiz kararına bir gün kala piyasanın da faiz kararına ilişkin beklentileri şekillenmeye başladı. AA Finans’ın 14 ekonomistin katılımıyla gerçekleştirdiği anket sonucuna göre ekonomistlerin tamamı faizin 45%’de sabit bırakılacağı yönünde görüş bildirdi.

Bloomberg HT’nin 25 kurumla gerçekleştirdiği ankette de görünüm değişmedi. Buna göre katılımcıların tamamı faizin 45%’de sabit kalacağını öngördü.

Yabancıların TCMB Faizine İlişkin Beklentileri

Yabancı yatırımcılar da TCMB’nin bu ay faizi sabit tutacağı görüşünde. Societe Generale’dan Marek Drimal, TCMB’nin bu ay faizi sabit tuacağını öngördüklerini belirterek, 45% seviyesinde “gerekli olduğu sürece” tutma amacının sözlü ve yazılı olarak teyidini beklediklerini kaydetti.

Drimal, dolar/TL kurunda yükselişlerin görülebileceğini ancak küresel piyasalarda doların değer kaybı ve Türkiye’nin cari açığındaki mevsimsel iyileşme ihtimali ile 31 Mart’taki yerel seçimlerden sonra ikinci çeyrekte TL’nin şansının dönmesinin muhtemel olduğunu aktardı.

Drimal, “Sonuç olarak, Türk piyasaları 2024’ün ikinci çeyreğinden itibaren yeni bir yabancı para akışı çekebilir. Bu da büyük olasılıkla yaz aylarında TL’nin toparlanmasını ve önemli getiri kazanımları elde edebilmesini sağlayabilir.” dedi.

In Touch Capital Markets Kıdemli FX Analisti Piotr Matys de TCMB’nin politika faizini 45%’te sabit bırakacağı öngörüsünde bulundu. Matys, Matys, yatırımcıların enflasyonun hedefle uyumlu hale gelene kadar TCMB’nin sıkı para politikasını sürdüreceğine dair güvence arayabileceklerini kaydetti.

Enflasyonda Son Durum

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre enflasyon 2024 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre 6,70%, bir önceki yılın Aralık ayına göre 6,70%, bir önceki yılın aynı ayına göre 64,86% ve on iki aylık ortalamalara göre 54,72% olarak gerçekleşti.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: TCMB, Bloomberg HT, TUİK