BIST Şirket Haberleri

TCMB, Enflasyon Tahmininde Değişikliğe Gitmedi!

February 8, 2024 • 3 dakika okuma süresi
TCMB, Enflasyon Tahmininde Değişikliğe Gitmedi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yeni başkanı Fatih Karahan, yılın ilk enflasyon raporu toplantısını gerçekleştirdi. Karahan yaptığı açıklamada 2024 yılı için öngörülen 36% enflasyon tahmininin korunduğunu ifade etti.

TCMB 2023’ün son enflasyon raporunda da enflasyonu 2024 yıl sonu için 36% olarak tahmin etmişti. 2023 enflasyonu için tahmin 65% olurken, enflasyon 2023’ü 64,77% ile tamamlamıştı.

Cuma günü TCMB Başkanlığında Hafize Gaye Erkan’dan boşalan koltuğa Fatih Karahan getirilmişti.

“Parasal Sıkılığı Korumakta Kararlıyız”

Enflasyon raporunda konuşan Fatih Karahan, “Enflasyon hedeflerimizle uyumlu seviyelere gelene kadar parasal sıkılığı korumakta kararlıyız” dedi. Karahan politika duruşuna ilişkin olarak şöyle konuştu:

“Enflasyon görünümünde herhangi bir bozulmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz. Kalıcı fiyat istikrarına ulaşana kadar politika duruşumuzu sürdürerek enflasyonu tahmin ettiğimiz patikaya düşürecek ve orta vadede ekonomimizi kalıcı fiyat istikrarına ulaştıracağız”

Karahan, cari dengede iyileşme öngörüldüğünü belirtti.

“Küresel Ölçekte Parasal Sıkılığın Korunacağı Değerlendirilmekte”

Küresel piyasalardaki gelişmelere ilişkin olarak açıklamalarda bulunan Karahan, “Faiz indirimlerinin zamanlaması ve hızı önem kazanmıştır. Merkez Bankalarının indirim süreçlerini kademeli bir şekilde sürdürecekleri ve küresel ölçekte parasal sıkılığın korunacağı değerlendirilmektedir.” dedi.

KKM’nin Azaltılmasına Yönelik Uygulamalar Devam Ediyor

KKM’ye yönelik azaltma adımlarının devam ettiğini vurgulayan Karahan, “TL mevduatın payının artmasına yönelik uygulamalara devam edilmektedir. 2023 yıl sonu itibarıyla 290 milyar TL olan TL depo alım ihalesi bakiyesi Ocak ayında 603 milyar TL’ye çıktıktan sonra 5 Şubat itibarıyla 100 milyar TL’ye gerilemiştir” diye konuştu.

Karahan, politika faizinin mevcut seviyesinin gerektiği sürece süreceğini ifade ederken, bunun iki ana koşulu olduğunu vurguladı. Karahan, “İlki. Aylık enflasyonun ana eğilimin belirgin düşüş göstermesidir. İkincisi ise enflasyon beklentilerinin öngörülen tahmin aralığına yakınsamasıdır.” dedi.

“Gerekli Parasal Sıkılığa Ulaşılmıştır”

Politika faizinin ocak ayında ulaştığı seviye ve parasal aktarımı güçlendirmek için atmakta olduğumuz destekleyici adımlarla birlikte, dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine ulaştığımızı değerlendiriyoruz” diyen Karahan, enflasyon görünümünde bozulma görüldüğü senaryoda parasal sıkılığın yeniden gözden geçirileceğini de ifade etti.

Enflasyon Tahminleri Değişmedi

Karahan, 2024 yıl sonu için enflasyon tahmininin 36%, 2025 için 14% ve 2026 için 9% olarak korunduğunu ifade etti.

TCMB, Enflasyon Tahmininde Değişikliğe Gitmedi!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı