Google

Google Bilanço Analizi -2Ç23

July 26, 2023 • 6 dakika okuma süresi
Google Bilanço Analizi -2Ç23

Son aylarda dijital reklam pazarının toparlanmasını tetikleyen ekonomideki toparlanma süreci ve şirketin yapay zekâ alanındaki varlığını genişletme çabaları, Google’ın işinin önümüzdeki yıllarda gelişmeye devam edeceğinin birer sinyalini veriyor. 

Hem reklamcılık hem de bulut işlerinde yapay zekâ rüzgarını açık bir şekilde arkasına alan şirketin bilançosuna geli birlikte bakalım!

Bilanço Detayları

Google’ın ana şirketi Alphabet’in ikinci çeyrek geliri bir önceki yıla göre 7% artarak 74,6 milyar dolar olarak açıklandı. Gelir için beklenti 72,82 milyar dolar açıklanması yönündeydi. 

İlk çeyrekte şirket gelirini yıldan yıla 3% artırabilmişti, bu çeyrekte ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla gelirin 7%’lik yükselişi gayet olumlu karşılandı.

Google Bilanço Analizi -2Ç23

Öte yandan hisse başına kârda da analistlerin 1,34 dolarlık tahminlerinin üzerinde 1,44 dolarlık hisse başına kâr açıklandı.

Google Bilanço Analizi -2Ç23

Şirketin net kârı, 2022 yılının ikinci çeyreğindeki 16 milyar dolardan 14,8% artışla 18,37 milyar dolara yükseldi.

Google daha önce 2023 yılında gerçekleşecek yatırım harcamalarının 2022’den daha yüksek olacağından bahsetmişti. Ancak 2022 ilk yarısındaki 16,6 milyar dolara kıyasla şimdiye kadar, 2023’teki yatırım harcamaları 13 milyar dolar seviyesinde. Ancak Google, sermaye harcaması kılavuzunu yineledi ve bu da muhtemelen yılın ikinci yarısında daha fazla yatırım beklememiz gerektiği anlamına geliyor.

Segment Gelirleri

Bulut Gelirleri

Şirketin altyapı ve verimlilik uygulamalarını içeren bulut geliri ilk çeyrekte de güçlü noktalardan biriydi, ikinci çeyrekte de yıllık 28% artış ile 8,03 milyar dolarlık güçlü sonuçlar açıklandı. Beklentiler bulut gelirlerinin 7,87 milyar dolar olması yönündeydi. Beklenti üstü artışa rağmen aşağıdaki görünüm bulut gelirindeki yavaş büyümeyi gözler önüne seriyor.

Google Bilanço Analizi -2Ç23

İlk çeyrekte faaliyet bazında kârlı hale dönen bölüm, bir yıl önce 590 milyon dolar kaybetmesinin ardından ikinci çeyrekte de kârlılığı sürdürerek 395 milyon dolar faaliyet geliri bildirdi. Bu da bilançoda göze çarpan olumlu gelişmelerden bir diğeriydi.

Bugün baktığımızda üretken yapay zekâ alanındaki unicornların 70%’inin Google Cloud müşterisi olduğunu belirtebiliriz. Ayrıca analistler ve sektör uzmanları, makro belirsizlik ortadan kalkmaya başladığında haziran ayının çeyreği sona ererken, bulut işi büyümesinin yıl sonuna doğru hızlanmasını bekliyorlar. Özellikle de yapay zekânın bir yıl içinde bulut işletmeleri için önemli bir büyüme faktörü olmasını bekleniyor.

Reklam Gelirleri

Şirketin amiral gemisi olan reklam geliri ise geçen yıl 56,29 milyar dolardan 3,3% artışla 58,14 milyar dolar seviyesine yükseldi. YouTube reklamları, bir önceki yıl açıklanan 7,34 milyar dolardan 7,67 milyar dolara yükseldi. 

Google Bilanço Analizi -2Ç23

Video platformu, kısa format videolarda TikTok’ta artan rekabetle karşılaştı ancak yine de sonuçlar, ocak ayında önemli ölçüde işten çıkarmalarla sonuçlanan zorlu bir yılın ardından dijital reklamcılık işindeki dayanıklılık belirtilerini yansıtır nitelikte Google reklamlarından, YouTube reklamlarından ve Google Cloud’dan elde edilen gelirin tümü tahminleri aştı.

Google, dijital reklamcılık ve AI alanlarındaki genişlemeye ek olarak, kısa format video formatına da başarılı bir şekilde nüfuz etmeyi başardı. Son yıllarda kısa format video dünyasında artan popülerlik TikTok gibi uygulamaların dünya çapında agresif bir şekilde genişlemesine yardımcı oldu. Ancak en son veriler Google’ın YouTube Shorts’larının şimdi 12 yaşın altındaki çocuklar arasında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki TikTok’tan daha popüler olduğunu gösteriyor.

Google Arama

Google, arama üretken deneyimi (SGE) aracını bu çeyrekte Bard’a eşlik edecek şekilde kullanıma sundu. Şirket, SGE’nin sorgu sonuçlarının kalitesini artırdığına yönelik çıktıları almaya başladı. Mayıs ayında gerçekleşen lansmanından bu yana SGE, sorgu yanıt süresini şimdiden 50% oranında azalttı.

Şirket yakında temel dil öğrenme modeli (LLM) olarak Gemini’yi başlatacak. Çok modlu olacak, yani metin, resim, kod ve daha fazla veri türünü etkin bir şekilde sahaya koyabilecektir.

Google, YouTube tarafında da yeni reklam alanları ve formatlarının reklamını yapmak için Gemini ve Performance Max’i (AI ile birlikte kampanya oluşturma aracı) kullanıyor. Yani, reklamların 80%’i artık en az bir yapay zekâ reklam aracı kullanıyor.

CEO Açıklamaları

CEO Sundar Pichai, “Ürünlerimizde ve şirketimizde bu çeyrekte güçlü sonuçlar veren heyecan verici bir ivme var” dedi. 

Şirketin “Yapay zekâda süregelen liderliği ve mühendislik ve inovasyondaki mükemmelliğimiz, arama işinin bir sonraki evrimini yönlendiriyor ve tüm hizmetlerimizi geliştiriyor” dedi.

Açıklamalardaki dikkat çekici nokta CEO Pichai ve diğer yöneticilerin, Google Arama’yı geliştirmek, müşterileri daha iyi bir siber güvenlikle korumak, bulut operasyonlarını iyileştirmek, büyük dil modelleri geliştirmek ve tanıtmak için “portföylerine yapay zekâyı entegre ettiklerini” söyleyerek art arda yapay zekâ atıflarında bulunmalarıydı.

Özellikle belirtmek gerekir ki kâr marjlarındaki artış, yapay zekâ için altyapı oluşturma maliyetine ilişkin endişelere rağmen gerçekleşti. Google’ın, akıllı sohbet robotları da dahil olmak üzere “üretken yapay zekânın” yeni kullanımlarında Microsoft liderliğindeki rakiplerine yetişmeye çalıştığı bir süreç yaşanıyor.

CFO Değişikliği

Google Bilanço Analizi -2Ç23

CFO Ruth Porat, artık Alphabet’te Başkan ve Baş Yatırım Sorumlusu olacak. Ruth, 2024 yılına kadar CFO olarak görev yapmaya devam edecek. Şirket şu anda aktif olarak CFO pozisyonu için yeni birini arıyor.

Porat, rolün yönetim kurulu yatırımlarına odaklanmayı da içereceğini söyledi. Buna altyapı, gayrimenkul, veri merkezleri ve Hindistan bölgesinde genişleme çabaları da dahil olacak. Porat ayrıca teknolojinin önemini anlamak için politika yapıcılarla da ilgilenecek.

Zamanlamayı neyin tetiklediğini sorulduğunda Porat, 14 yıldır CFO olduğunu ve farklı zorluklarla başa çıkma zamanının geldiğini söyledi.

Google Bilanço Analizi -2Ç23

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Google 2Ç23