Borsa Haberleri

Gonglar Martı için Çalacak!

July 6, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Gonglar Martı için Çalacak!

Türkiye’nin Scooter paylaşım uygulaması Martı, 11 Temmuz’da MRT koduyla New York Borsası’nda işlem görmeye başlayacak. Böylece şirket, New York Borsası’nda hisseleri doğrudan işlem gören ilk Türk şirketi olmasıyla da tarihe geçecek. 

Martı’nın halka arz üzerinden elde edeceği gelirin, şirketin elektrikli araç filosunun büyütülmesi ve operasyon bölgesinin genişletilmesi için kullanılması bekleniyor.

Martı’nın Amerika borsasına açılışı ile New Yok Borsası’nın girişine Türk bayrağını asacakları ve New York Borsası’nda açılış gongunu çalacakları günün hayalini kurduklarını kaydeden Martı Kurucusu Oğuz Alper Öktem, “Şirketi kurduğumuz gün bunun uzun bir yolculuk olacağını biliyorduk. ” ifadelerini kullandı.

CEO Oğuz Alper Öktem yönetim ekibiyle birlikte dünyanın en büyük borsasının açılış gongunu çalmak üzere 11 Temmuz tarihini bekliyor.

Gonglar Martı için Çalacak!

Martı Halka Arzı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

2018 yılında kurulan Türkiye’nin öncü ve tek ölçeklenmiş mobilite şirketi Martı; e-scooter, e-mobilet ve e-mopedlerden oluşan filosuyla kendi IOT altyapısını ve yazılım sistemlerini üretiyor.

Şirketin kurucularından Oğuz Alper Öktem: “İnsanların hayatını kolaylaştıracak tüm araçlar için pilot çalışmalar yapıyoruz. Tüm iki ve dört tekerlekli araçları sırasıyla sahada deniyoruz. Trafikten insanları ne kadar kurtarır, çevreye zararı ne oranda azaltırsak o kadar mutlu oluyoruz.” ifadeleri ile Martı’nın ulaşmak istediği hedeflerini çok net açıklamıştı.

Türkiye’nin dikkat çeken teknoloji girişimlerinden biri olan Martı’nın yatırımcıları arasında ise Hasan Aslanoba, BECO Capital, Bossanova Investimentos, Actera, EBRD, Autotech Ventures, Kevin Ryanve ve Endeavor Catalyst gibi önemli isimler yer alıyor.

Özellikle “çevreci” ulaşımı daha da yaygınlaştırmak isteyen Martı, sermayesini artırmak ve projelerine daha çok kaynak sağlamak amacıyla New York Borsası’nda (NYSE) halka açılma sürecini ise yaklaşık bir yıl önce başlatmıştı.

Detaylı içeriğe buradan ulaşabilirsin.

Martı borsaya açılmak için, Galata Acquisition firması ile birleşerek SPAC ile halka arz yolunu gerçekleştirmeyi hedeflemişti ve bu kapsamda geçtiğimiz sene Martı, Galata Acquisition Corp. ile birleşmesini duyurdu. 

  • 🤿 Derine Dal: SPAC ile halka arz yönteminde halka açık şirketler, daha büyük bir şirket ile birleşerek onların halka arz gerçekleştirmelerine olanak sağlıyor.

Martı halka arzına yönelik resmi açıklama ise ilk olarak geçtiğimiz hafta SPAC ile halka arz gerçekleştireceği Galata Acquisition tarafından yapılmıştı. Açıklamada 22 Haziran 2023 tarihinde Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sunulan bildirinin (proxy statement/prospectus) güncellediği belirtildi. 

Elbette Martı’nın halka arzı ile dünyanın önde gelen şirketlerinin işlem gördüğü New York Borsası’nda yer alacak olması Türk teknoloji şirketleri için de önemli bir kilometre taşı olacak.

Öte yandan Martı’nın çalışanları da şirketin New York Borsası’nda halka açılmayla birlikte hissedar olacak. Martı çalışanlarına dağıtılan hisse opsiyonu miktarının halka açılma değerlemesi üzerinden 200 milyon TL dolaylarında olacağının tahmin edildiği açıklanmıştı.

🤔 Martı Hissesi Nasıl Alınır?

SEC’in tüm onayları vermesinin ardından yerli scooter paylaşım uygulaması Martı, 11 Temmuz’da MRT koduyla New York Borsası’nda işlem görmeye başlayacak. 

Sen de şirketin borsada işlem görmeye başlamasıyla birlikte Midas yatırım hesabından MRT kodu ile aratarak Martı’ya yatırım yapabilirsin.

Gonglar Martı için Çalacak!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Martı, Galata Acquisition Corp.