Borsa Haberleri

Martı, New York’ta Halka Arz Olmaya Hazırlanıyor

May 18, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Martı, New York’ta Halka Arz Olmaya Hazırlanıyor

Türkiye’nin scooter paylaşım uygulaması Martı, Amerika’daki bir şirket ile birleşerek New York’ta halka açılmaya hazırlanıyor.

Martı, geçtiğimiz sene halka arz olmuş bir SPAC (birleşme amaçlı ortaklık şirketi) olan Galata Acquisition (GLTA) ile birleşerek ABD borsasında halka arz olmayı planlıyor. Anlaşma henüz gizliliğini korurken, bu sene içerisinde tamamlanması bekleniyor.

🛴 Martı B Serisi Yatırım Turunda 30 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Martı; EBRD, Actera ve Autotech VC gibi yatırımcılardan, 2021’de B Serisi turunda 100 milyon dolar değerleme üzerinden 30 milyon dolarlık yatırım aldı.  

Şirket, geçtiğimiz yıl yatırım turu öncesi sahada olan 20 bin aracı ile 12 ayda 20 milyon dolar ciro yaptı.

Martı New York Borsası Halka Arz

Girişimci Oğuz Alper Öktem tarafından kurulan Martı’nın İstanbul, Ankara ve İzmir başta dahil olmak üzere Türkiye’nin birçok şehrinde elektrikli scooter kullanan 5 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor. 

🛵 Martı Scooter Dışında Diğer Mobil Araçları da Kullanıcılarla Buluşturacak

Global pazardaki rakiplerin Türkiye’ye giriş yapmasına rağmen cirosunu artırmayı başaran Martı, scooter’ın dışında diğer mobil kullanıma uygun araçları da kullanıcılarla buluşturmayı planlıyor.

Şirketin Kurucusu ve CEO’su Öktem, konuyla ilgili şunları söyledi: “İnsanların hayatını kolaylaştıracak tüm araçlar için pilot çalışmalar yapıyoruz. Tüm iki ve dört tekerlekli araçları sırasıyla sahada deniyoruz. Trafikten insanları ne kadar kurtarır, çevreye zararı ne oranda azaltırsak o kadar mutlu oluyoruz.”

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Turkish Scooter-Riding App Marti to List in New York Via SPAC

Martı, 2021 yılındaki yatırım turunu 100 milyon dolar değerleme üzerinden tamamladı

Martı, New York'ta Halka Arz Olmaya Hazırlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı