Borsa Yorumları

Goldman’ın Yapay Zekâlı Hisse Önerileri

Ağustos 15, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Goldman’ın Yapay Zekâlı Hisse Önerileri

Goldman Sachs’a göre yapay zekâ sektöründeki atılımlar verimliliği artırabilir, ekonomilere fayda sağlayabilir ve hatta başlıca para birimlerini güçlendirebilir.

Ancak yatırım bankası temmuz ayında yayınladığı bir notta, en net etkinin hisseler üzerinde olacağını belirtiyor. Hatta Goldman’a göre bilançolar da yapay zekânın sağlayacağı bu verimlilik patlamasından destek aldığında hisseler daha da değer kazanabilir.

Banka, yapay zekânın yaygın olarak benimsenmesinin, yıllık verimlilik artışının yüzde 1,5 puana kadar yükselebileceği 10 yıllık bir dönemi tetikleyebileceğini düşünüyor. 

Goldman, “Eğer durum böyle olursa, bu 1900’den bu yana elektriğin ve internetin yaygın olarak benimsenmesiyle yaşanan iki büyük inovasyon odaklı verimlilik patlamasına benzer bir şeyle sonuçlanabilir. Bu değişimlerden kaynaklanan en ilginç fırsatlar muhtemelen şirket düzeyinde gerçekleşecektir.” yorumunu yapıyor. 

Goldman analistleri, yapay zekâ ve verimlilik artışı için temel senaryosunda, S&P 500 için 50 baz puanlık bir hisse başına kâr CAGR (yıllık bileşik büyüme oranı) artışı tahmin ediyor. 

Banka, “Ekonomistlerimiz ayrıca, yapay zekânın 10 yıl içinde küresel ekonomik büyümede 7 trilyon dolara yakın bir artış sağlayabileceğini ve bunun da verimliliğin yılda 1,5 puan daha hızlı artmasıyla destekleneceğini tahmin ediyor.” diyor. 

Bu açıdan Goldman’ın yapay zekânın yarı iletken ve uygulama alanlarında en etkili olacağı iki liste oluşturmuş. Dilersen bu listeleri aşağıda inceleyebilirsin:

🎯 Üretici Yapay Zekâ Yarı İletken Hisseleri

  • Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSM)
  • United Microelectronics (UMC)

🎯 Üretici Yapay Zekâ Uygulama Hisseleri

  • Alibaba (BABA)
  • NetEase (NTES)
  • Tencent (TCEHY)

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC