Borsa Yorumları

Goldman’ın Güçlü Satış Rakamlarına Sahip Hisse Seçkisi

July 6, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Goldman’ın Güçlü Satış Rakamlarına Sahip Hisse Seçkisi

Goldman Sachs, piyasalar yılın ikinci yarısına giriş yaparken yatırımcılara güçlü satış rakamlarına sahip bazı hisseler sunuyor.

Yatırımcılar, yılın ilk iki çeyreğinde yalnızca bir avuç piyasa lideri tarafından yönlendirilen beklenmedik bir rallinin ardından üçüncü çeyreğe adım attı. Goldman Sachs da bu yıl zayıf piyasa kapsamı önemli olsa da bu eğilimin son yılların tipik bir özelliği olduğunu belirtiyor.

💸 Yatırım bankasının ABD hisse stratejisti David Kostin, S&P 500’deki ilk 10 liderin 1995’ten bu yana endeks getirisinin her yıl medyan 32%’sinden sorumlu olduğunu söylüyor. Her yılın en iyi 10 ismi olmasaydı, endeks 1990’dan bu yana yıllık ortalama yalnızca 8%’lik bir kazanç elde ederdi. 

Kostin’e göre piyasalara yön veren bu isimleri belirlemek oldukça önemli. Bu noktada öne çıkan önemli bir karakteristik de güçlü satış büyümesi:

🎯 “Üstün satış büyümesi, piyasa değeri yüksek (mega-cap) teknoloji hisselerini S&P 500’ün en büyükleri yapan ortak özelliklerden biri oldu. Yedi mega-cap teknoloji hissesi 2013-19 yılları arasında satışlarını 15% yıllık bileşik büyüme oranı (CAGR) ile artırırken, S&P 500’de bu oran 4% oldu.

Goldman Sachs, yıllık bileşik büyüme oranlarında 10% veya daha fazla artış beklenen ve “10 Kuralı” olarak adlandırılan kritere uyan hisse listesini güncelledi. Banka, yalnızca ortalamanın üzerinde satış büyümesi kaydeden hisseleri değil, aynı zamanda bu hisselerin net gelirlerini de belirledi.

💯 İşte Goldman’ın favorisi altı hisse:

  • Intuit (INTU)
  • Chipotle Mexican Grill (CMG)
  • Insulet (PODD)
  • Fortinet (FTNT)
  • Paycom Software (PAYC)
  • ServiceNow (NOW)

🌮 Gıda ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren Chipotle listenin öne çıkan isimlerinden oldu. Goldman Sachs’a göre, restoran zinciri 2022’den 2025’e kadar 14% CAGR’lık bir satış büyümesi görebilir ve net gelirini de 24% artırabilir.

Öyle ki, haziran ayında KeyBanc Capital Markets, Chipotle’ın “sürdürülebilir trafik ivmesi ve fiyatlandırma gücüne” sahip olduğunu belirterek şirketin 12 aylık ortalama hedef fiyatını yükseltti. CMG, bu yıl 53% değer kazandı. 

💻 Siber güvenlik sektörünün lider isimlerinden Fortinet için yatırım bankası, 2022-2025 aralığında 21%’lik bir satış ve 20%’lik bir net gelir artışı bekliyor. Mayıs ayında Bank of America, Fortinet’in müşterilerine “yüksek değer” sunduğunu söyleyerek hissenin “NÖTR” notunu “AL” olarak güncelledi. 

🤖 Intuit’in de 2025 yılına kadar 15%’lik güçlü bir net gelir artışı ve yıllık 13%’lük bir satış büyümesi görmesi bekleniyor. Haziran ayında Bank of America, TurboTax ve QuickBooks’un arkasındaki şirketin bir “AI lideri” olduğunu belirterek INTU’nun 12 aylık ortalama hedef fiyatını yükseltti.  

Goldman’ın Güçlü Satış Rakamlarına Sahip Hisse Seçkisi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC