Borsa Yorumları

Goldman’ın “AL” Dediği Favori Tüketici Hisseleri

Goldman’ın “AL” Dediği Favori Tüketici Hisseleri
Google News Icon Takip Et

Enflasyonun yapışkanlığını koruduğu bir ortamda tüketiciler için zorluklar artarken, Goldman Sachs’ın hâlâ akıllı seçimler olarak gördüğü bazı isimler var.

💰 Analist Kate McShane, süregelen ücret artışının harcanabilir gelirdeki artışları desteklemesi gerektiğini ancak kilit sorunun, özellikle düşük gelirli Amerikalılar arasında bunun ne kadarının isteğe bağlı harcamaya, ne kadarının daha yüksek tasarrufa dönüşeceği olacağını söyledi. 

McShane, tüketicideki zayıflık işaretleri arasında bunun izlenmesinin önemli olduğunu belirterek, artan kredi kartı temerrütleri, daha düşük tasarruf seviyeleri ve tüketici güvenindeki düşüşü bu temkinli duruşun nedenleri olarak gösterdi.

Tüketicilerin durumuna ilişkin en son gösterge geçen hafta açıklanan mayıs ayı tüketici fiyat endeksi oldu. Enflasyon aylık bazda yatay seyretse de yıllık bazda 3,3% artarak Fed’in 2%’lik hedefinin hâlâ oldukça üzerinde kalmaya devam etti.

Bu ortamda tüketici odaklı hisse fikirlerinde seçici olmanın önemli olduğunu söyleyen McShane, düşük fiyat liderliği, kendine özgü büyüme faktörleri ve sağlıklı gelir akışları gibi nitelikler nedeniyle güçlü olduğuna inandığı altı spesifik ismi öneriyor. İşte o isimler:

🛒 Listede yer alan perakende devi Walmart (WMT) hisseleri için 2024 şimdiye kadar iyi bir yıl oldu ve şirket, 27%’nin üzerinde değer kazandı.

Wall Street, LSEG tarafından ankete katılan ortalama analistin “AL” notu ve 8,1% artış öngören konsensüs hedef fiyatla hissenin daha önünde yükselebilecek alan olduğunu öngörüyor. JPMorgan’dan Christopher Horvers de bu boğa koşusuna katılarak geçtiğimiz hafta Walmart’ın “NÖTR” notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine taşıdı. 

Horvers “Hissenin, yılın ikinci yarısında oldukça belirsiz olduğu yumuşayan bir tüketici zemininde hem üst hem de alt satırlarda güçlü bir savunma ve hücum dengesi sağladığına inanıyoruz.” yorumunu yaptı.

🚢 Royal Caribbean (RCL) da bu listeye girmeyi başaran bir tüketici hissesi. Kruvaziyer hisseleri için de benzer şekilde güçlü bir yıl oldu ve hisseler bu yıl şimdiye kadar 20%’den fazla değer kazandı.

Diğer kruvaziyer şirketlerine benzer şekilde Royal Caribbean da pandemi salgınının ardından deneyimlere yönelimin etkisiyle talep patlaması yaşadı. LSEG’in anketine katılan analistlerin çoğunluğu da hissenin 6% daha değer kazanabileceğine işaret eden bir hedef fiyata ve “AL” değerlendirmesine sahip.

🪥 Tüketici ürünleri üreticisi Colgate-Palmolive (CL) de Goldman’ın favorileri arasında yer aldı. Hisse, 2024 yılında yaklaşık 17% artış gösterdi ancak bu kazançların çoğu yılın ilk üç ayında görüldü.

LSEG’e göre, tipik analist Colgate-Palmolive için de satın alma notuna sahip. Konsensüs hedef fiyat da yaklaşık 5%’lik bir artış potansiyelini yansıtıyor.

Goldman, analistler tarafından ağırlıklı olarak “AL” notuyla değerlendirilen hisse için, mevcut zemin göz önüne alındığında CL’yi güçlü bir fikir olarak gören tek banka değil: Jefferies, geçen hafta Colgate-Palmolive’i tüketicilere yönelik iyi bir hisse olarak listeledi ve CL’nin müşterilerin alım satımlarını azaltmasından veya özel markalara geçmesinden en az etkileneceğini belirtti.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC