Borsa Yorumları

Goldman’ın “AL” Dediği Bilişim Hisseleri

Haziran 16, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Goldman’ın “AL” Dediği Bilişim Hisseleri

Herkes yapay zekânın çip ve teknoloji şirketleri genelindeki etkilerinden bahsederken, Goldman Sachs yapay zekâ atılımlarından fayda sağlayacak üç bilişim hissesi öneriyor. 

Analist George Tong, bilişim hizmetleri şirketlerinin üretici yapay zekâdan nasıl faydalanabilecekleirini ve bu teknolojinin şirketlere nasıl bir gelir katkısında bulunacaklarını incelemiş. 

Üretici yapay zekânın orta ve uzun vadede ciddi ve çeşitli etkileri olacağına inanıyoruz.” diyen Tong, bu kapsamda S&P Global (SPGI), CoStar (CSGP) ve Gartner’i (IT) öneriyor. 

🌎 S&P Global’ın yapay zekânın şu an insanlar tarafından bazı işlerin yerini alması sebebiyle daha az çalışana ihtiyaç duyacağını belirten Tong, bu durumun şirketin işgücü maliyetlerini azaltabileceğini düşünüyor. 

Ayrıca analist, şirket için 2018’den bu yana makine öğrenimi teknolojisi üzerinde çalışan S&P Global’ın yapay zekâ araştırma segmenti Kensho’nun şirkete “rekabetçi bir avantaj” sağladığını belirtiyor. 

Yıldızların yıldızı: Yılbaşından bu yana 17,8% kazanan S&P Global’a Wall Street’teki tüm analistler “AL” notu veriyor. 

💻 Tong, bilişim teknolojisi şirketi Gartner’ın da şirketin veri ve içeriğe odaklanması nedeniyle yapay zekâ ile ilgili işgücü tasarruflarından en çok yararlanan şirketlerden biri olacağını düşünüyor. 

Yapay zekânın daha fazla araştırma içeriği oluşturmasında şirkete destek olacağını belirten Tong, yapay zekâ ile ilgili araştırmalara olan talebin artmasının şirketin teknoloji araştırma kolunu da güçlendireceğini söylüyor.

Yılbaşından bu yana yükselişte olsa da Gartner 5,2%’lik artışla genel piyasanın altında bir performans gösterdi. Hisseyi izleyen analistlerin yarısı IT’ye “AL” notu, kalan yarısı da “TUT” notu veriyor. 

🏡 Tong, gayrimenkul şirketi CoStar’ın kendi bünyesinde üretilen verilerle, varlıklarının mülkiyeti nedeniyle üretici yapay zekâ tehditlerine karşı koruma altında olduğunu düşünüyor. 

Ayrıca Tong’a göre yapay zekâ, CoStar’ın ürün paketindeki işlevselliği artırmaya yardımcı olabilir ve gelişmiş arama işlevleri ve bir sohbet robotu gibi özellikler aracılığıyla çevrimiçi pazarı daha kullanıcı dostu hale getirebilir.

CoStar hisseleri de bu yıl 6% yükseldi. Analistlerin çoğunluğu da CSGP için “AL” diyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti