Borsa Yorumları

Goldman’dan Düşük Fiyatlı 7 Enerji Hissesi

Goldman’dan Düşük Fiyatlı 7 Enerji Hissesi
Google News Icon Takip Et

Goldman Sachs, enerji sektöründeki gerilemenin yatırımcılar için çekici yatırım fırsatları oluşturduğunu düşünüyor. 

Energy Select Sector SPDR Fund (XLE) yılbaşından bu yana 8% değer kaybederken, genel olarak enerji sektörü üse 9,4% geriledi ve S&P 500’deki 11 sektör arasından en kötü performansı sergiledi. 

Enerji sektöründeki bu zayıf performansın bir dizi makroekonomik koşulun bir sonucu olduğunu düşünen Goldman, sıcak geçen kış aylarının doğalgaz fiyatlarını düşürdüğünü ve Rus petrol tedariğinin beklentilerin üzerinde yüksek seyrettiğini hatırlatıyor. 

Bunu göz önünde bulunduran Goldman analistleri, rakiplerine göre düşük performans gösteren ancak önümüzdeki aylarda iyileşme göstermesi beklenen yedi enerji şirketi seçmiş:

  • MasTec (MTZ)
  • Kosmos Energy (KOS)
  • Imperial Oil (IMO)
  • HF Sinclair (DINO)
  • Halliburton (HAL)
  • ConocoPhillips (COP)
  • Antero Resources (AR)

Hisseleri yılbaşından bu yana 23% düşen Antero Resources’un bu zayıf performansı Goldman’a göre ısınma talebindeki düşüşe paralel olarak sıvı doğalgaz fiyatlarındaki gerilemeden kaynaklanıyor. 

Analist Neil Mehta, “Görünüm bugün daha az olumlu olsa da, Antero’nun (1) düşük maliyetli Appalachia varlıkları ve daha fazla nakit getirisini destekleyebilecek güçlü bilançosundan; ve (2) kimyasal talebindeki iyileşmeyle birlikte sıvı doğal gaz fiyatları için pozitif uzun vadeli görünümden yararlanmaya hazır olduğuna inanıyoruz.” yorumunu yapıyor.

Goldman, Antero hisselerinin önümüzdeki 12 ay içinde 43% artabileceğini tahmin ediyor. 

ConocoPhillips de umut verici bir iş görünümüne sahip olmasına rağmen düşük performans gösteren şirketlerden biri. Goldman, Conoco hisselerinde önümüzdeki 12 ay içinde 21% artış bekliyor.

Mehta, “Daha da önemlisi, petroldeki satışlara rağmen, COP’un 2023 yılında hissedarlarına 11 milyar dolar nakit iadesi taahhüdünü yerine getirebileceğini düşünüyoruz.” diyor.

Mehta ayrıca, ConocoPhillips “yüksek getiri, güçlü uygulama, farklılaştırılmış büyüme projeleri ve tutarlı hisse geri alımları ile benzersiz bir kombinasyon sunuyor.” diye ekliyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC