Borsa Yorumları

Goldman, Yükselen Tahvil Getirileri Karşısında Bu Hisseleri Öneriyor

October 27, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Goldman, Yükselen Tahvil Getirileri Karşısında Bu Hisseleri Öneriyor

Goldman Sachs’a göre yatırımcılar güçlü bilançolara sahip hisselere odaklanmalı çünkü bu şirketler, yüksek faiz oranlarına karşı daha dirençli olma eğiliminde.

✍️ Goldman’ın ABD stratejisti David Kostin “Yüksek faizlerin ortasında, yatırımcıların bilanço gücüne odaklanmaya devam etmesini ve artan borçlanma maliyetlerine karşı en savunmasız şirketlerden kaçınması gerektiğini düşünüyoruz.” diyor. 

FED’in enflasyonla mücadelede daha uzun süre daha yüksek faiz sinyali vermesiyle tahvil getirileri son zamanlarda yükselişte. Gösterge 10 yıllık Hazine tahvili getirisi, pazartesi günü kısa bir süreliğine 5%’lik kilit eşiği aştı. 

Bu neden önemli dersen; daha yüksek oranlar borçlanmayı daha pahalı hale getirir ve gelecekteki bilançoların bugünkü değerini etkili bir şekilde düşürür.

Faiz oranlarındaki keskin bir artış karşısında, yüksek borç yüküne sahip işletmelerin hisse değerlemelerini haklı çıkarmak için yeteri kadar kâr elde etmeleri zorlaşabilir. 

📌 Goldman ise güçlü bilançolara sahip hisselerin eylül ayının başından bu yana zayıf bilançolara sahip olanlardan 4% puan daha iyi performans gösterdiğini belirterek, yatırımcıların bu performansı değerlendirmesi gerektiğini düşünüyor:

  • Nvidia (NVDA)
  • Home Depot (HD)
  • ExxonMobil (XOM)
  • Costco Wholesale (COST)
  • Colgate-Palmolive (CL)
  • Alphabet (GOOGL)
  • Meta Platforms (META)
  • Netflix (NFLX)
  • Chipotle Mexican Grill (CMG)

Daha yüksek faiz oran görünümü için iyi konumlanan sağlam bilançolara sahip şirketler arasında Alphabet (GOOGL), Meta Platforms (META), Netflix (NFLX) ve Nvidia gibi bir dizi büyük teknoloji isminin yanı sıra; Colgate-Palmolive, Costco ve Chipotle Mexican Grill (CMG) gibi birkaç tüketici ismi de var.

Kostin, “Güçlü bilançolara sahip şirketler için, yatırımcıların hissedarlara nakit iade eden şirketleri ödüllendireceğini ve döngünün bu aşamasında büyük sermaye yatırımları yapan şirketlere şüpheyle yaklaşmaya devam etmesini bekliyoruz.” diyor.

Goldman, Yükselen Tahvil Getirileri Karşısında Bu Hisseleri Öneriyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC