Borsa Yorumları

Goldman Sachs’ın Seçtiği Enflasyonla Mücadele Yasası Kazananları!

January 4, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Goldman Sachs’ın Seçtiği Enflasyonla Mücadele Yasası Kazananları!

Geçen yıl yürürlüğe giren Enflasyonla Mücadele Yasası çeşitli sektörlerden hisseler için destek sağlayabilir. Goldman Sachs, yararlanmak isteyen yatırımcılar için favori hisselerini açıkladı. Goldman stratejistleri tarafından hazırlanan bilgilendirme yazısında, “Hisse senetlerine özgü çıkarımların farklı sektörlerde, hem etki hem de zamanlama açısından oldukça geniş kapsamlı olması gerektiğine inanıyoruz” ifadelerine yer verildi. 

Wall Street kurumu, birçoğu 50% yükselme potansiyeline sahip ve “AL” notuyla tavsiye edilen hisseleri taradı. Bu araştırma sadece temiz teknoloji, hidrojen ve elektrikli araçlar gibi kesin kazananlar arasında değil aynı zamanda enerji hizmetleri ve finans gibi daha az tercih edilen sektörler de dikkate alınarak yapıldı. Goldman’ın Enflasyonla Mücadele Yasası sayesinde fayda sağlayacak olan hisseler araştırmasında kullandığı kriterler şöyle: 

  • ABD’de elde edilen satış yüzdesi
  • Enflasyonla Mücadele Yasası sayesinde yapılan satışların yüzdesi
  • Enflasyonla Mücadele Yasası’nın hisse başı gelire, FVAÖK’e ve nakit akışına etkisi

Goldman’dan yapılan açıklamada, Enflasyonla Mücadele Yasası’nın güneş enerjisi ve enerji depolama sektörü için anlamlı bir politik gelişmeye işaret ettiği ve on yıllık uzun bir kurulum artışının önünü açtığı belirtildi.

Goldman’ın önümüzdeki 12 ay için 50%’lik bir yükseliş öngördüğü First Solar (FSLR) ve Enphase (ENPH) bu alandaki iki favori isim. Goldman’ın açıklamasında, yasanın ABD’de, karbon yakalama da dahil olmak üzere temiz hidrojen ekonomisine katkıda bulunacağı da belirtildi. Kurum, Linde (LIN)’yi bu durumdan en çok fayda sağlayan isim olarak niteledi. Stratejistler, “Bu yasa ile, hidrojenin ilk defa ülkenin enerji sisteminde önemli bir rol oynaması için güçlü bir zemin hazırlanmış oldu. Bu teşvikleri karbonun tutulması ve hidrojen üretimi için çığır açan adımlar olarak görüyoruz ve ABD’de hidrojen projeleri yürüten veya bunu planlayan şirketler için önemli bir fayda sağlayacağını değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı. 

Goldman’ın açıklamasında, yasanın uzun vadede elektrikli araçlara geçişi teşvik etmesi ve batarya fiyatlarını düşürmesi sebebiyle, elektrikli araç alanında faaliyet gösteren Freyr (FREY) ve Tesla (TSLA)’nın da durumdan fayda sağlayabileceği belirtildi. Ayrıca, olması gerekenden daha düşük değerlenmiş hisseler açısından bakıldığında, yenilenebilir enerji alanındaki amiral gemisini devreye almaya hazırlanan alternatif varlık yöneticisi Brookfield (BEP)’ın da durumdan kazançlı çıkabileceği vurgulandı. Yenilenebilir enerji projeleri için altyapı destek talebindeki artışın, iyi konumlanmış durumda olan enerji hizmetleri şirketi MasTec (MTZ) için de fayda sağlayabileceği belirtildi.

Goldman Sachs’ın Seçtiği Enflasyonla Mücadele Yasası Kazananları!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC