Borsa Yorumları

Goldman Sachs’ın Sağlam Portföyü!

December 29, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Goldman Sachs’ın Sağlam Portföyü!

Goldman Sachs’ın hisse senedi portföyü piyasanın önünde gitme açısından uzunca bir başarı geçmişine sahip. Bu yıl da istisna yapmadı. Goldman’ın portföyü, bu yılı yaklaşık 20% kayıpla kapatmak üzere olan S&P 500’ün performansını geride  bıraktı ve sadece 10% düşüş yaşadı. 

Portföy, sektördeki emsallerine kıyasla “riske göre düzeltilmiş” getiri beklentisi en yüksek seviyedeki şirketleri içeriyor. Bir hisse senedinin “Sharpe Oranı”, hisse getirisini, altı aylık opsiyonun gösterdiği volatiliteden elde edilen 12 aylık konsensüs fiyat hedefine bölmek suretiyle yoluyla bulunuyor.

S&P 500’deki medyan hissenin 14%’lük getiri beklentisiyle kıyaslandığında portföydeki medyan hissenin yaklaşık 36% getiri sağlayacağı tahmin ediliyor. Portföydeki medyan hissenin zımni volatilitesi S&P’deki medyan hisse için belirlenen volatilitenin çok  az üzerinde (36%’ya karşı 31%).

ABD hisse senedi baş stratejisti David Kostin’e göre, konsensüs fiyat hedefi bazındaki getirilerinin “hemen hemen kesinlikle çok yüksek olduğu” kabul edilse de Dish Network (DISH), Global Payments (GPN), Zoetis (ZTS) ve Amazon (AMZN) en yüksek Sharpe oranına sahip olan hisseler olarak dikkat çekiyor.

Stratejist geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir bilgilendirme yazısında, “Endeks seviyesi bağlamında, S&P 500’ün 2023’te kabaca yatay bir getiri sağlayacağını ve endeksin önümüzdeki yılı 4.000 seviyesinde tamamlayacağını tahmin ediyoruz. Yüksek Sharpe Oranı portföyümüz, hisselerin her sektördeki nispi sıralaması bazında oluşturuldu” ifadelerini kullandı. Dish, portföyde yer alan hisseler arasında altı aylık zımni volatilitesine göre 149% ile en yüksek getiri beklentisine sahip olan isim. 61% oranındaki altı aylık zımni volatilite değeriyle ile zirvede Dish’i yine görüyoruz.

Hisse ayrıca geçen hafta hazırlanan büyük yükselme potansiyeline sahip hisseler listesinin de zirvesinde yer almıştı. Wall Street’ten başka isimler de Dish’in, yatırımlardan artımlı bir gelir elde etmek isteyenler için muhtemelen “en büyük fırsat” olduğunu belirtiyor. CNBC Pro’nun listesinde Global Payments ve Amazon da yer aldı. Portföyde 0,8 Sharpe Oranı ile temel tüketim hisselerinin başını çeken Tyson Foods (TSN) bu yıl yaklaşık 30% değer kaybetti. Tyson ile birlikte listeye yeni giren Citigroup (C), Mosaic (MOS) ve Boston Properties (BXP) ise 0,9 Sharpe Oranı ile Tyson’un hemen üzerinde. Goldman ayrıca 1,0 Sharpe Oranına sahip Southwest Airlines (LUV) ve enerji hissesi EQT Corp (EQT)’u da portföyüne ekledi.

Goldman Sachs’ın Sağlam Portföyü!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak:CNBC