Borsa Yorumları

Goldman Sachs’ın Favori Batarya Şirketleri

February 3, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Goldman Sachs’ın Favori Batarya Şirketleri

Elektrikli araç pazarındaki büyüme devam edecek. Goldman Sachs, batarya piyasasında işlem yaparken kullanılabilecek bazı yöntemler olduğu görüşünde.

Goldman analistlerinden Kota Yuzawa, Enflasyonla Mücadele Yasası’ndaki vergi indirimlerinin bir sonucu olarak elektrikli araç piyasasına duyulan ilginin artacağını, ancak aynı zamanda piyasanın, elektrik maliyetindeki artış da dâhil olmak üzere enflasyon etkileriyle baskılandığını belirtiyor.

Yuzawa’ya göre, egzoz emisyonlarını düşürmeye ve karbonsuzlaştırmaya yönelik teşvikler nedeniyle gittikçe hız kazanan elektrikli araca geçiş süreci sayesinde, sektörün uzun vadeli görünümü yine de güçlü. Analist, elektrikli araç kullanım oranının 2040 yılı itibarıyla 61%’e yükseleceğini tahmin ediyor.

Bunun sonucu olarak araç piyasasındaki büyüme çoğunlukla elektrikli araçlardan kaynaklanacak. Elektrikli araçlarla bağlantılı kâr havuzunun, 2020’deki 2 milyar dolarlık seviyeye kıyasla 6550%’lik bir artışla 2030 yılında 133 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor. Bu büyüme oranına kıyasla aynı dönemde çok daha ılımlı seviyede 29%’luk bir büyüme kaydedecek olan genel araç sektörünün bütünü, 315 milyar dolardan 405 milyar dolara yükselecek.

Yuzawa, piyasa değiştikçe, kâr havuzlarının bölgeye ve ürüne göre farklılık göstereceğini tahmin ediyor. Analist, fiyatlama gücünün gelirlerdeki artışı desteklemesi sayesinde şimdiye kadarki en büyük kazananlardan birinin elektrikli araç pili üreticileri olduğunu kaydetti.

Yuzawa, LFMP (lityum-demir-manganez-fosfat) pillerin bu yıl piyasaya sürüleceğine işaret ederek pil alanındaki gelişmenin devam edeceğini söyledi. Geleceğin, daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip, daha emniyetli ve daha hızlı şarj edilebilen “tamamıyla katı” pillerde olduğunu da sözlerine ekledi.

Goldman tarafından “AL” notuyla tavsiye edilen ve ABD borsalarında işlem gören pil üreticisi şirket hisselerinden bazıları şunlar:

Yuzawa’ya göre devasa boyutlarda pil üretim fabrikaları kuran FREYR Battery (FREY), Enflasyonla Mücadele Yasası’ndan kazançlı çıkan isimlerden biri olabilir. Goldman Sachs’ın hisse için belirlediği 12 aylık ortalama 19 dolarlık fiyat hedefi hissenin pazartesi günkü kapanış fiyatına kıyasla 120% yükselebileceğine işaret ediyor.

En bilindik elektrikli araç üreticilerinden biri olan Tesla (TSLA), kendi bünyesinde geliştirdiği pil hücrelerine ve motorlar gibi bazı temel bileşenlere sahip. Goldman’ın Tesla için belirlediği 12 aylık ortalama 200 dolarlık fiyat hedefi, pazartesi kapanışındaki fiyatına kıyasla hissenin 20% yükselebileceği anlamına geliyor.

Tesla yakın geçmişte talebi canlandırmak maksadıyla araç fiyatlarında indirime gitmişti. Hisse geçen yıl CEO Elon Musk’ın kaotik Twitter satın alımının ardından, yükselen faiz oranlarının F/K oranını düşürmesiyle birlikte kâr marjlarına yönelik kaygıların dile getirildiği sıkıntılı bir süreçten geçmişti.

Pil grupları ve kontrol sistemlerini kendi bünyesinde üreten köklü otomobil üreticisi Stellantis (STLA), pil hücrelerini de kendi çatısı altında üretmeyi planlıyor. Bu arada General Motors (GM) da pil tedarik konusuna hız vermiş durumda. Goldman, Stellantis ve GM hisselerinin pazartesi günkü kapanışlarına kıyasla sırasıyla 33% ve 16% yükseleceğini tahmin ediyor.

Salı günü GM’den yapılan açıklamada, elektrikli araç segmentini destekleme kapsamında bir lityum şirketine 650 milyon dolarlık bir yatırım yapılacağı duyurulmuştu. Bununla birlikte GM, bu yılın ikinci yarısına kadar elektrikli araç üretim hacmi açısından önemli bir seviyeye gelinmesinin beklenmediğini de vurguladı.

Araç şarj segmentine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yuzawa, güneş enerjisi sistemleriyle tanınan ve aynı zamanda elektrikli araç şarj altyapısını da destekleyebilecek olan Sunrun (RUN), SolarEdge (SEDG) ve Enphase (ENPH) için iyimser baktığını belirtiyor. Goldman tarafından belirlenen fiyat hedefleri bu hisselerin sırasıyla 123%, 38% ve 79%’lik ralliler yapabileceklerine işaret ediyor.

Goldman Sachs’ın Favori Batarya Şirketleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC