Borsa Yorumları

Goldman Sachs’ın 2023 İçin Favori Perakende Hissesi!

December 13, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Goldman Sachs’ın 2023 İçin Favori Perakende Hissesi!

2023’e girmek üzere olduğumuz bu dönemde yatırımcılar, ekonomik yavaşlamanın ve tüketici tabanlı zayıflamanın sinyallerini yakalayabilmek için perakende sektörünü dikkatle takip ediyor. 

Goldman Sachs’a göre, bu belirsizlik ortamına rağmen tırmanışa geçmek üzere hazırda bekleyen bazı hisseler var. Kurum genel olarak, aktif tüketici harcamalarının 2023’te 1,6% oranında artacağını öngörüyor. 

Ayrıca bazı şirketlerin önümüzdeki yıl başarılı olmalarını sağlayacak bazı etkenler olduğu görüşünde. Pazar payını artırma, makro baskıları dengeleme, rakiplerini geride bırakma, hissedarlarına getiri sağlama ve cazip bir değerlemeye sahip olma kapasitesi bu etkenler arasında.

Goldman’ın bu sektördeki favori hissesi “AL” notu ile tavsiye ettiği ve 24%’ten fazla yükseliş potansiyeli gördüğü Bath & Body Works (BBWI). 

Kaleme aldığı bir yazıda, “BBWI hissesi, şirketin kasım ayının sonlarında tahminlere paralel bir satış bilançosu ile beklentileri aşan bir ticari marj açıklamasından bu yana daha anlamlı bir şekilde değer görmeye başladı.Mağazalarındaki yüksek seviyeli yenilikleri, şirketin yeni sadakat programı sayesinde artan dijital ilgi ve satış rakamlarını ve hem ürün maliyetinde hem de nakliyede enflasyonist karşıt rüzgarların dinmeye başlamasını göz önünde bulundurduğumuzda, BBWI’yi 2023 yılında da tavsiye ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Goldman’ın yaptığı tahminlere göre hisse, gelecek yılın gelirlerinin 13,9 katından işlem görüyor. Bu seviyeler hisse için premium bir işlem seviyesi olsa da, piyasanın ve emsallerinin önemli oranda altında. 

Bu görüşün gerçekleşmemesi halinde bunun muhtemel sebepleri; iş kolunun yüksek oranda isteğe bağlı tüketim mallarına yoğunlaşmış olması, 2023 mali yılında makro zeminin daha da sertleşmesiyle birlikte “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” göstermenin zorlaşacak olması ve şirketin 2019’dan bu yana önemli ölçüde gelir artışı sağlaması olabilir (BBWI’nin gelirlerinin 2022 sonu itibarıyla 2019’a kıyasla  47,7% artacağını tahmin ediyoruz).” 

Goldman bunun yanı sıra, diğer bazı perakende hisselerine verdiği notları da gözden geçirdi. Best Buy (BBY)’ın “SAT” olan görünümünü “NÖTR” olarak güncelledi ve fiyat hedefini cuma günkü kapanış seviyesinin 2,5% yukarısına işaret edecek şekilde 83 dolara yükseltti. 

Halen sert bir kısa vade ortamı söz konusu olsa da kurum, elektronik perakende şirketinde marjlarını önümüzdeki yıllarda artıracak uzun vade potansiyelinin mevcut olduğu görüşünde. Best Buy bunun yanı sıra pazar payını arttırmaya ve hem temettü hem de hisse geri alımı yoluyla hissedarlarına ödeme yapmaya devam edebilir. 

Ayrıca Ulta (ULTA)’nın görünümünü “AL”dan “NÖTR” seviyesine düşüren Goldman, ve güçlü geçen bu yılın ardından 2023’te büyümenin daha zor olacağına vurgu yaptı. Bankadan yapılan açıklamanın devamında, Ulta’nın marj eğrisinin aşağıya döndüğü ve mevcut değerlemenin çok az bir büyüme mesafesine işaret ettiği belirtildi.

 Güzellik ürünleri perakendecisi bu yıl “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” göstererek 14% değer kazanmıştı. 

Goldman ayrıca, yukarı yönlü bir potansiyel görmediği ya da potansiyelini yetersiz gördüğü Genuine Parts Company (GPC) ve RH (RH) hisselerinin tavsiye notlarını “SAT” seviyesine düşürdü. Bankanın Bed Bath & Beyond (BBBY), Big Lots (BIG) ve Williams-Sonoma (WSM) hisseleri için belirlediği tavsiye notu yine “SAT”. 

Walmart (WMT), O’Reilly Automotive (ORLY), BJ’s Wholesale Club (BJ), Dollar General (DG), Dicks Sporting Goods (DKS), Five Below (FIVE) hisselerini ise “AL” notuyla tavsiye ediyor. 

Goldman Sachs’ın 2023 İçin Favori Perakende Hissesi!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC