Borsa Yorumları

Goldman Sachs’ın 2023 Hisseleri!

December 5, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Goldman Sachs’ın 2023 Hisseleri!

Goldman Sachs’a göre gelecek yıl nasıl yatırım yapacaklarına karar vermeye çalışan yatırımcılar, güçlü kâr marjları konusunda kanıtlanmış bir sicili olan şirketlere yönelmeli.

Goldman’ın baş ABD hisse senedi stratejisti David Kostin 21 Kasım tarihli bir bilgilendirme yazısında, gelecek yılın 2022’ye kıyasla daha az sancılı olacağını, ancak sert iniş senaryosu halen belirgin bir risk olarak duruyor olsa da ABD ekonomisinin yumuşak iniş yapacağı bu dönemde önemli gelirler elde edilemeyeceğini tahmin ettiklerini vurguladı.

Kostin, “Ana senaryomuzdaki yatay seyirle birlikte resesyon nedeniyle büyük düşüşler yaşanması, yatırımcıların dikkatli olması gerektiğine işaret ediyor” dedi.

Büyüyen Marjlara Yatırım!

Dikkatli bir portföy oluşturmanın yollarından biri güçlü kâr marjları olan hisselerin satın alınmasıdır. Zira bu şirketler bazı ekonomik zafiyetlere dayanabilir ve zayıf şartlar altında bile hissedarlarına fayda sağlayabilir.

Goldman Sachs’ın listesinde yer alan şirketler finans, emlak, kamu hizmetleri ve enerji hariç, bu yıl marjlarını arttırmayı başaran Russell 1000 isimlerinden oluşuyor. Tipik bir Russell 1000 hissesinin marjı bu yıl 0,28% azalırken, Goldman’ın listesinde ortada yer alan şirket aynı dönemde marjını 1,19% arttırdı.

Dahası, Goldman’ın listesinde yer alan şirketlerin 2023’te de marjlarını arttırmaya devam edeceği tahmin ediliyor. Şirketler son beş yıllık trendleriyle aynı seviyede veya altında marj artışları elde edecek olsa da, bilgilendirme yazısına göre “geleceğe baktığımızda konsensüs, listenin ortasında yer alan şirketin 2023’te marjını arttıracağı yönünde”.

En büyük marj artışı sağlaması beklenen hisse, yıl başından bu yana yaklaşık 14% değer kaybeden ve 2,1% getiri sağlayan Air Lease Corporation (AL). Uçak kiralama şirketi bu yıl marjını 116 baz puan arttırdı ve gelecek yıl 429 baz puan daha arttıracağı tahmin ediliyor.

Listede yer alan isimler arasında ilaç devi Eli Lilly (LLY) ve kablosuz telekom servis sağlayıcı T-Mobile (TMUS) da var. Her iki hisse de bu yıl “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” gösterdi ve sırasıyla 36% ve 32% değer kazandı.

Marjları Azalabilecek Hisselerden Kaçın!

Goldman ayrıca, şirketlerin son dönem satışları düşerken genel ve idari giderleri (SG&A) artığı için kâr marjları dayanıksız görünen hisselerden uzak durulması gerektiğini belirtti. Yatırım bankası hem Pfizer (PFE)’yi, hem de Autodesk (ADSK)’yi marjları azalacak gibi görünen şirketler arasında gösterdi.

Bunun sebebi olarak; talep azalırken, kâr marjlarından karşılanacak ve bunun sonucunda da hisse başı gelirlerde negatif revizyonlara sebep olacak şekilde giderlerin artmakta olması gösterildi. Kostin yazısında, bunun gerçekleşmesi halinde muhtemelen hisselerin değer kaybedeceğini belirtti.

Goldman Sachs'ın 2023 Hisseleri!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC