Borsa Yorumları

Goldman Sachs’e Göre 2024 Yılı, Küçük Ölçekli Şirketlerin Yılı Olabilir

January 10, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Goldman Sachs’e Göre 2024 Yılı, Küçük Ölçekli Şirketlerin Yılı Olabilir

2023’te küçük sermayeli şirketler büyük sermayeli şirketlerin büyük bir farkla gerisinde kaldı; Russell 2000, S&P 500’ün 24%’lük kazancına kıyasla yaklaşık 15% yükseldi. 

Geçen yıl, büyük sermayeli şirketlerin küçük sermayeli şirketlerle karşılaştırıldığında daha iyi performans göstermesi büyük ölçüde yapay zekâ çip üreticisi Nvidia (NVDA) ve iPhone üreticisi Apple’ın (AAPL) da aralarında bulunduğu “Muhteşem Yedili” olarak adlandırılan hisselerin hızlı yükselişinden kaynaklandı.

Fakat Goldman Sachs’in stratejistlerine göre, 2024 yılında küçük ölçekli hisseler büyük ölçekli rakiplerinin üzerine çıkabilir.

Goldman Sachs analisti Ben Snider pazartesi günü yaptığı açıklamada; “Düşük mevcut değerlemeler ve sağlıklı ekonomik görünümün birleşimi, küçük ölçekli Russell 2000 endeksinin önümüzdeki 6 ayda kabaca 9% ve önümüzdeki 12 ayda da 15% büyümeye geri dönmesi gerektiğini gösteriyor.” ifadelerini kullandı. 

Bu 15%’lik tahmin; Goldman’ın yıl sonuna kadar büyük sermayeli S&P 500 için beklenen 7%’lik, temettüler dahil edildiğinde ise 9%’luk kazancın da üstünde yer alıyor. Ben Snider; küçük ölçekli hisselere yönelik iyimser görünümünü, Goldman Sachs’in ABD’de 2%’lik ekonomik büyüme öngörmesine bağlıyor. 

Goldman Sachs’in öne çıkardığı küçük ölçekli şirketlerin listesi ise şu şekilde:

  • Fox Factory (FOXF)
  • Tegna (TGNA)
  • Ziff Davis (ZD)
  • Forward Air Corp. (FWRD)
  • Dorman Products (DORM)
  • Hillenbrand (HI)
  • Payoneer Global (PAYO)
  • Wisdom Tree (WT)
  • Itron (ITRI)
  • Progress Software (PRGS)

Goldman Sachs’in listesinde yer alan medya şirketi Tegna, 2023 yılında yaklaşık 28%’lik bir düşüş yaşadıktan sonra 2024 yılının başında 1%’den daha fazla yükseliş kaydetmeye başladı. Tegna, geçtiğimiz haftalarda NBC ile olan ve ABD’deki toplam hanelerin yaklaşık 17%’sini kapsayan anlaşmasını genişletmişti.

Goldman Sachs’in listesinde yer alan varlık yöneticisi Wisdom Tree de geçtiğimiz yıl yaklaşık 27% düşüş kaydetmişti. Northcoast Research raporuna göre Wisdom Tree’ye yönelik 9 dolarlık hedef fiyat tahmini, güncel fiyatına kıyasla 31% artışa işaret ediyor.

Goldman Sachs’e Göre 2024 Yılı, Küçük Ölçekli Şirketlerin Yılı Olabilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC