Borsa Yorumları

Goldman Sachs, Tatil Sezonunun Favori Hisselerini Belirledi!

November 21, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Goldman Sachs, Tatil Sezonunun Favori Hisselerini Belirledi!

Goldman Sachs, 2022 tatil sezonuna girerken Amazon (AMZN) ve Etsy (ETSY) hisselerini ilk tercih olarak belirledi.

Analist Eric Sheridan, normalden daha uzun ve daha çok promosyon içerecek olan bir tatil sezonuyla karşı karşıya olan perakendeciler için dördüncü çeyrekte büyüme hızının azalacağını tahmin ediyor. Şirketler aşırı şişmiş olan stokların ve enflasyon yüzünden kemer sıkan tüketicilerin oluşturduğu olumsuz etkilerle boğuşuyor. 

Bilgilendirme yazısına göre perakendecilerin, özellikle elektronik ve bilgisayar ürünlerinde bu yıl 10% ile 32% arasında değişen çift haneli tatil indirimleri yapması bekleniyor. Yazıda ayrıca, tüketicilerin büyük çoğunluğunun bu yılki harcamalarında dikkat çekici bir düşüş beklendiği de belirtildi. 

Bunun sebebi enflasyon baskısının devam ediyor olması ve FED’in sıkı para politikasına devam edeceğinin tahmin edilmesi. Tüketici fiyat endeksi ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 7,7% yükseldi. Bu oran beklentilerin biraz altında olmasına rağmen FED’in 2%’lik enflasyon hedefinin hâlâ çok üzerinde. 

Yine de, bazı tüketicilerin kalabalığın arasından öne çıkacağını söyleyen Sheridan, “Bu belirsizlik ortamında ‘AL’ notu verdiğimiz AMZN ve ETSY hisseleri bizim şu tercihlerimizi yansıtıyor: Yüksek büyüme profiline sahip kârlı şirketler olması, platform büyüklüğü, kategori çeşitliliği ve avantajlı son piyasa pozisyonlarıyla desteklenen dayanıklı modelleri ve e-ticaret alanındaki pazar payı güçlerinin devam edeceğine dair beklentimiz!” ifadelerini kullandı. 

Amazon yeterli bir stoklama yaparak, dağıtım hızını arttırarak ve rakiplerine kıyasla rekabetçi fiyat seviyeleri belirleyerek ana perakendecilik stratejisini daha da güçlendirdi. Ayrıca tüketicilere sunduğu Prime avantajlarını da artırdı. 

Bu arada Etsy, el yapımı ve makul fiyatlı ürün satışına olanak sağlayan farklılaştırılmış envanterine ağırlık veriyor. Etsy kullanan satıcılar, tüketicilere daha hedef odaklı indirimler önerebilmek için bazı araçlara sahip.

Goldman Sachs, Tatil Sezonunun Favori Hisselerini Belirledi!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC