Borsa Yorumları

Goldman Sachs, Netflix Tahminlerini Yükseltti Ama “SAT” Dedi

January 11, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Goldman Sachs, Netflix Tahminlerini Yükseltti Ama “SAT” Dedi

Goldman Sachs ABD Dolar endeksindeki zayıflamaya bağlı olarak Netflix (NFLX) için kazanç tahminlerini yükseltse de hisse için “SAT” tavsiyesinde ısrarcılığını sürdürüyor. 

(Wall Street’in geri kalanı ise dijital içerik platformuna yönelik beklentiler konusunda GS analistlerine oranla daha iyimser.)

● ABD Dolar Endeksi Netflix için Neden Önemli? Netflix gibi uluslararası şirketler yurt dışında satış yaptıkları ürünlerin fiyatlarını ilgili ülkenin döviz kuru üzerinden düzenledikleri için ABD Dolar endeksinin yükselmesi (yani ABD Doları’nın ilgili ülkenin para birimi karşısında değer kazanması), yurt dışındaki tüketicilerin alım güçlerini düşürür ve şirketin daha az satış yapmasına neden olur.

Örneğin; ülkemizde dolar kurunun artmasıyla Starbucks, Apple ve Netflix gibi birçok firma ürünlerine zam yaptı. Bu yüzden bu firmaların ürünlerini daha az satın alacak güce sahip olduk. Böylece firmaların satışları düşüş tehlikesine girdi.

● ABD Doları’nın son çeyrek performansında “keskin bir tersine dönüş” meydana geldiğini (ve Netflix’in de son bilançosundan bu yana 7% düştüğünü) ifade eden analist Eric Sheridan ve ekibi, bu gelişmelere uygun olarak Netflix tahminlerini düzelttiklerini belirtti.

● Kurum, Netflix’in kullanıcı başına ortalama gelir ve faaliyet gelirine yönelik tahminlerini yükseltme kararı aldı.

● G. Sachs, Netflix’in 2022’nin ikinci yarısında “dikkat çekici bir içerik lansman ritmine” geri dönüşün yanı sıra reklam destekli model ile parola paylaşımı kısıtlamasından oluşan iki girişimin oluşturduğu yatırımcı güveni nedeniyle hisselerin sektör üstü bir performans gösterdiğini kaydetti.

● Analistler, ABD Doları’ndaki bu gerilemenin yine de temel ekonomik verileri destekler nitelikte olduğunu düşünüyor. Dolayısıyla kurum “SAT” notunu yinelese de Netflix (NFLX) için fiyat hedefini 200 dolardan 225 dolara yükseltti. Bu da NFLX’in güncel fiyatı üzerinden 31%’lik bir düşüş anlamına geliyor.

Goldman Sachs, Netflix Tahminlerini Yükseltti Ama “SAT” Dedi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha