Borsa Yorumları

Goldman Sachs: Her Yatırımcının Sahip Olması Gereken 3 Teknoloji Hissesi

May 13, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Goldman Sachs: Her Yatırımcının Sahip Olması Gereken 3 Teknoloji Hissesi

Bir kez daha borsalara zor zamanlarda destek sağlayan bilanço sezonu tam gaz devam ederken, Goldman Sachs tam da bu dönemde çok sayıda ucuz teknoloji hissesi olduğunu düşünüyor.

FactSet’e göre, cuma günü itibariyle S&P 500’deki şirketlerin 92%’si üç aylık sonuçlarını açıkladı ve bu isimlerin 80%’i tahminleri aştı.

FactSet’in kıdemli analisti John Butters’a göre, yalnızca bilgi teknolojisi sektörü yıllık bazda 23,2%’lik bir bilanço büyümesi yaşadı.

Biz de bu görünüm karşısında Goldman Sachs’ın “her yatırımcının sahip olması gerektiğini” söyleyerek “AL” notu verdiği ve Wall Street tarafından göz ardı edildiğini düşündüğü teknoloji isimlerini taradık. 

💾 Teledyne Technologies (TDY)

Goldman, yatırımcılara Teledyne’ı kaçırmamaları gerektiğini söylüyor. Şirket, ticari uçaklar için aviyonik sistemler de dahil olmak üzere elektronik bileşenler üretiyor.

Goldman, Teledyne’in hayal kırıklığı yaratan nisan bilançosundan sonra bile hissenin arkasında durmaya devam ediypr. Analist Noah Poponak, şirketi büyüme için de iyi konumlanmış “uzun vadeli bir nakit akışı sağlayıcısı” olarak nitelendiriyor:

Büyümenin, yılın ikinci yarısında hızlanmasını bekliyoruz. Ayrıca 2025’te marjlar genişleyebilir ve sermaye dağıtımı için de yer var.

Poponak, bilanço beklentilerinin kaçırılmasına rağmen, hissenin göz ardı edilemeyecek kadar ucuz seviyelerde işlem gördüğünü söylüyor. Gerçekten de Teredyne, bu yıl şimdiye kadar yaklaşık 12% değer kaybetti.

Yine de analist, “Geri çekilmeden faydalanacağız. Hissedeki ‘AL’ değerlendirmemizi koruyoruz.” diyor. 

💾 Microsoft (MSFT) 

Analist Kash Rangan, nisan ayında açıkladığı üç aylık sonuçların ardından teknoloji devinde daha fazla yükseliş bekliyor.

Analist, Microsoft’un istikrarlı uzun vadeli büyümeye sahip büyük bir toplam adreslenebilir pazara sahip olduğunu ve bunun göz ardı edilemeyecek kadar cazip olduğunu söylüyor.

Şirketin bulut birimi Azure’un “marj istikrarı” sunduğunu ve yapay zekâ talebinin güçlü kalmaya devam ettiğini belirten Rangan, “Şirket, geniş yapay zekâ hizmetleri paketi ve üretkenlik odağı aracılığıyla, Azure yapısı sayesinde verimli bir şekilde üretici yapay zekâdan pay almak için iyi bir konuma sahip.” diyor.

Analist, hissenin 2024 yılında şimdiye kadar 10% artış göstermesinin Microsoft’u özellikle cazip kıldığını söyledi ve “Microsoft’un teknoloji sektöründe ve sektörler arasında en cazip yatırım fırsatlarından biri olduğuna inanıyoruz.” diye ekledi. 

💾 Arista Networks (ANET)

Yapay zekânın ağ şirketi Arista’ya öncülük ettiğini düşünen analist Michael Ng, bu yeni teknolojinin ön plana çıkmaya başlamasıyla birlikte önümüzdeki aylarda şirkette bir dizi olumlu katalizör gördüğünü söyledi.

Ng’ye göre ilk olarak talep eğilimleri iyileşiyor ve “gelir görünürlüğü” artıyor:

İkincisi, ANET’in yapay zekâ pozisyonuna ve 2025 için 750 milyon dolardan fazla yapay zekâ geliri hedefine olan güveni artıyor.

Son olarak, Arista’nın tahminleri analistlere göre aşırı ılımlı görünüyor ve Ng’yi şirketin önümüzdeki çeyreklerde beklentileri aşması gerektiği sonucuna götürüyor. Arista, ikinci çeyrekte gelirin 1,62 milyar ile 1,65 milyar dolar aralığında değişmesini bekliyor.

Analist, marjların da iyileşmekte olduğunu ve bunun gelecekteki iyi şeylerin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Şirket hissesi, bu yıl 33% ralli yaptı.

Goldman Sachs: Her Yatırımcının Sahip Olması Gereken 3 Teknoloji Hissesi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC