Borsa Yorumları

Goldman Sachs’a Göre Alibaba Hisseleri 25%’ten Fazla Yükselebilir!

January 10, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Goldman Sachs’a Göre Alibaba Hisseleri 25%’ten Fazla Yükselebilir!

Goldman Sachs’a göre, Çin’deki yeniden açılmayla birlikte Alibaba (BABA) için 2023 görünümü daha iyiye gidiyor. 

Analist Roland Keung, Alibaba’nın Çin internet sektöründeki toparlanma açısından en iyi yatırım tercihi olduğunu belirterek hisseyi “kesin satın al” listesine ekledi. 

Pazartesi günkü bilgilendirme yazısında Keung, “11 kata varan düzeltilmiş 2023 F/K oranıyla Alibaba’yı değer hisselerinin en iyi temsilcisi olarak görüyoruz. “Kesin satın al” listesine ilave olarak reklam gelirlerindeki artışın, finans teknolojilerinin (Ant Financial’in 33%’üne sahip olması sebebiyle) ve bulut platformu yapısal büyümesinin faydasını göreceğini düşünüyoruz. İki yıldır süren olumsuz gelir revizyonlarının ardından en kötü senaryonun geride kaldığına, toplam gelir artışındaki süreklilik ve 2022 ile 2025 sonu arasında gelirlerindeki 15%’lik artışın sürekliliğiyle mega piyasa değerli şirketler arasında değerleme F/K’sını düzeltme açısından en büyük aday olduğuna inanıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Çin’in pandemi dönemi boyunca uyguladığı sert Covid politikaları hisse üzerindeki yatırımcı duyarlılığını aşağıya çekti ve Alibaba hisseleri 2021’de yaklaşık 49%, 2022’de ise 25% değer kaybetti. 

Yine de hisse 2023’ün ilk günlerinde 21%’den fazla yükseldi ve analist bu yükselişin devam edeceğini tahmin ediyor. Analist, Covid kısıtlamalarının gevşetilmesiyle ve ikinci çeyrekte beklenen makro toparlanmayla birlikte Çin internet sektörünün tırmanışa geçeceğini öngörüyor. 

Bilgilendirme yazısına göre, konfeksiyon ve kozmetik alanlarındaki toparlanma, pandemi süresince şirketin Taobao/Tmall platformlarını baskı altında tutan canlı satış formatındaki rahatlama, AliCloud ve International platformlarının daha da geliştirilmesi ve hissenin cazip değerlemesi sayesinde özellikle Alibaba’nın reklam ve komisyon gelirlerinde çift haneli bir artış beklentisi var. 

Keung bu konuya ilişkin olarak, “BABA’nın pazar payı kaybının gittikçe dengeye geleceğini tahmin ediyoruz. Şirketin toplam erişilebilir pazarını büyütme ve uyguladığı üç stratejik temel kaide sayesinde uzun vadede satıcılar/alıcılar için katma değer sağlama yeteneğine olumlu bakışımızı koruyoruz” şeklinde yorum yaptı. 

Kurumun 133 dolardan 138 dolara yükselttiği fiyat hedefi, hissenin 28%’den fazla değer kazanabileceği anlamına geliyor. Şirketin hisseleri pazartesi açılış öncesi işlemlerde 4%’ten fazla yükseliş kaydetti.

Goldman Sachs'a Göre Alibaba Hisseleri 25%’ten Fazla Yükselebilir!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC