Ekonomi ve Finans Haberleri

Goldman İlk Faiz İndirimini 2024’ün 2. Çeyreğinde Bekliyor

Ağustos 15, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Goldman İlk Faiz İndirimini 2024’ün 2. Çeyreğinde Bekliyor

Goldman Sachs Group (GS) ekonomistleri, FED’in faizde ilk indirimi gelecek yılın ikinci çeyreğinde yapacağını ve sonrasında kademeli düşüşlere gideceğini öngörüyor. 

Aralarında Jan Hatzius ve David Mericle’ın yer aldığı Goldman ekonomistleri, “Tahminimizdeki indirimler, enflasyon hedefe yaklaştığında fon oranını kısıtlayıcı bir seviyeden normalleştirme arzusundan kaynaklanıyor.” diyor. 

Goldman ekibi şimdilik faiz indirimlerinin 2024 yılının ikinci çeyreğinde başlayacağını öngörüyor. FOMC’nin önümüzdeki ay bir faiz artışı daha yapmaması ve kasım toplantısında “çekirdek enflasyon eğiliminin son bir artırımı gereksiz kılacak kadar yavaşladığı” sonucuna varması bekleniyor.

Goldman ekonomistleri, “Normalleşme, faiz indirimi için özellikle acil bir motivasyon değil ve bu nedenle FOMC’nin bunun yerine faizleri sabit bırakması yönünde de önemli bir risk görüyoruz. Çeyrek dönem başına 25 baz puanlık kesinti öngörüyoruz ancak bunun hızı konusunda emin değiliz.” yorumunu yapıyor.

💭 Hatırlayalım: Geçtiğimiz hafta açıklanan veriler, ABD enflasyonunun 3,2% ile beklentilerin altında bir artış gösterdiğini; enerji ve gıda maliyetlerini dışarıda bırakan çekirdek enflasyonunun ise yıllık 4,7% oranında seyrettiğini göstermişti.

Goldman ekibi, “Fon oranının sonunda 3-3,25% aralığında istikrar kazanmasını bekliyoruz.” öngörüsünde bulundu. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti