Borsa Yorumları

Goldman: Hisse Geri Alımları Azalıyor Ama İki Şirket Tam Gaz Devam

Mayıs 11, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Goldman: Hisse Geri Alımları Azalıyor Ama İki Şirket Tam Gaz Devam

ABD ekonomisinde artan resesyon endişeleri ve bunun bilanço açıklamaları üzerindeki yansımalarıyla şirketler hisse geri alımlarını azaltıyor. Bu eğilim, yıl boyunca devam edecek gibi görünüyor.

Goldman Sachs analisti Ryan Hammond’a göre, S&P 500’deki hisse geri alımları yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre 21% düştü. ABD’de ekonomik durgunluk ve yüksek faiz oranları kemer sıkılaşmaya yol açmış gibi görünüyor. 

💰 Hammond, yılın geri kalanı için S&P 500 şirketlerinin hisse geri alımlarına 808 milyar dolar harcayacağını öngörüyor. Bu da 2022’deki 950 milyar dolarlık rakamdan 15% gerileme demek. Tabii pandemi yılı 2020’ye göre 2023 tahmini 50% daha yüksek. 

Analistler, bir şirket harcaması kalemi olan hisse geri alımlarının bu yılki makroekonomik gelişmelerden oldukça olumsuz etkileneceğini düşünüyor. Hammond bu yıl şirketlerin geçen yıla göre temettüler, yatırımlar ve araştırma ve geliştirme faaliyetleri harcamalarını artırmasını, hisse geri alımlarını ise düşürmesini bekliyor. 

✍️ “Hisse geri alımlarındaki düşüş çoktan başladı” diyen Hammond, yatırımcıların mevcut ortamda yatırım yapanlar yerine hissedarlarına getiri sağlayan şirketleri ödüllendireceğini düşünüyor. Hatta, 8 Mart’tan bu yana hissedarlara getiri sağlayan şirket performanslarının araştırma ve geliştirmeye yatırım yapan şirketlere göre 3 yüzde puan daha yüksek olduğunu belirtiyor. 

Bu eğilime paralel, Hammond 2022’nin son çeyreğinde en büyük hisse geri alımları yapan şirketleri taramış ve ilk 10 şirket arasında yalnızca Meta Platforms (META) ve Microsoft (MSFT) 2023’ün ilk çeyreğinde hisse geri alımlarını artırmış. 

Geçen yılın son çeyreğinde 28 milyar dolar hisse geri alımı yapan Meta, bu yılın ilk çeyreğinde ise 40 milyar dolar hisse geri alımı yapacağını açıkladı. 

Microsoft ise aynı dönemde hisse geri alımlarını yalnızca 1% artırdı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti