Borsa Yorumları

Goldman, “Geride Kalan” Bu Hisselerde Artış Bekliyor

December 6, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Goldman, “Geride Kalan” Bu Hisselerde Artış Bekliyor

Goldman Sachs’a göre bugünün piyasa lideri hisselerinin gelecekte de rahat günler geçirmek gibi bir lüksü olmayabilir. Çünkü bu yılın performans açısından “geride kalan” hisselerinin 2024’ün ilk çeyrek performansına öncülük etme şansı var.

Analist Deep Mehta “Geçtiğimiz 21 yıl boyunca, takvim yılının gerisinde kalan hisselerin sonraki ilk çeyreklerde daha iyi performans gösterme eğilimi olmuştur.” diyor. Özellikle, geride kalan hisselerin 53%’ü bir sonraki yılın ilk çeyreğinde genellikle daha iyi performans göstermiş.

🚀 Mehta’ya göre, Goldman Sachs 2022 yılında “Geride Kalanlar” listesini izlemeye başladığından beri, bu eğilim 21 yılın 13’ünde devam etmiş. Geride kalanlar, ortalama olarak S&P 500’den 130 baz puan daha iyi performans göstermiş. 

Bu eğilim özellikle 2021 ve 2022’nin ilk çeyreklerinde oldukça güçlüydü. Geride kalanlar, 2023’te S&P 500’ün ortalama 1% altında performans gösterdi ancak Mehta, mart ayındaki bölgesel bankacılık krizi olmasaydı bu hisselerin 4,7% daha iyi performans göstereceklerini belirtti.

Mehta, bugüne kadar 37% düşüş gösteren bu yılki geride kalanlar grubunun endekse göre en kötü performanslardan bazılarıyla karşı karşıya kaldığını ve sadece 2007 ve 2020’de görülen seviyelere yakın olma yolunda ilerlediğini söyledi:

Geride kalanların sektör kompozisyonu bu yıl 2022’ye kıyasla farklı görünüyor: sağlık hizmetleri, finans ve sanayi öne çıkıyor ve faktör perspektifinden bakıldığında düşük finansal getirilere, daha düşük entegre puanlara (kalite), ucuz değerlemeye ve yüksek büyümeye doğru bir eğilim görüyoruz. Buna karşılık, teknoloji, iletişim hizmetleri ve ihtiyari tüketici hisselerinin oranı düşerek geçen yılki 50%’lik orana karşılık bu yıl 23%’e geriledi.

👀 Dilersen bu geride kalan hisselere biraz daha yakından bakalım:

 • United Parcel Service (UPS)
 • Honeywell International (HON)
 • Bristol-Myers Squibb (BMY)
 • Mohawk Industries (MHK)
 • Bath & Body Works (BBWI)
 • Norfolk Southern (NSC)
 • Bumble (BMBL)
 • Biomarin Pharmaceutical (BMRN)
 • Shoals Technologies Group (SHLS)
 • Foot Locker (FL)
 • Hormel Foods (HRL)
 • Clear Secure (YOU)
 • Mosaic (MOS)
 • Extra Space Storage (EXR)
 • Best Buy (BBY)

Mehta ve ekibi, geride kalan hisseler grubu için dört kategori belirledi.

🎯 Bunlardan ilki olan “farklılaştırılmış alımlar”, Goldman Sachs analistlerinin konsensüs dışı alım notlarına sahip olduğu fırsatları içeriyor. Bu kategorideki hisseler arasında Best Buy, Extra Space Storage ve Mosaic yer alıyor.

LSEG’e göre, Mosaic’i izleyen analistler ortalamada hisse için “TUT” notu veriyor ve konsensüs hedef fiyatları önümüzdeki 12 ayda hissede 15%’lik bir artışa işaret ediyor.  Geçtiğimiz ay Barclays, “son dönemdeki göreceli düşük performansın ardından cazip bir giriş noktası” gerekçesiyle Mosaic’in “DÜŞÜK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine taşımıştı. 

🎯  “Konsensüs dışı” grupta Clear Secure gibi analistlerin “aşma ve artış” potansiyeli gördükleri “AL” notuna sahip hisseler yer alıyor. Analistler ayrıca Hormel Foods ve Foot Locker gibi satılabilir hisselerde konsensüs tahminleri için aşağı yönlü risk görüyor.

Hormel hisseleri, gıda işleme şirketinin mali dördüncü çeyrek bilançosunun düşük kalması nedeniyle geçen ay 6% düştü. Öte yandan Foot Locker, kasım ayındaki üçüncü çeyrek rakamlarında analist beklentilerini aştı ve ayı 28%’lik bir artışla tamamladı.

🎯  “Makul fiyata büyüme” grubu, Shoals Technologies Group, Biomarin Pharmaceutical ve Bumble gibi en az 10% satış büyümesi beklentisine sahip geride kalanları içeriyor. Norfolk Southern, Bath & Body Works ve Mohawk Industries “iyileşen marjlara” veya 2023’te baskı altına giren ancak gelecek yıl sıçrama yapması beklenen faaliyet marjlarına sahip.

🎯  Son olarak Goldman Sachs analistleri, bir şirketin toplam öz sermayesine karşı nakit getirisini değerlendiren bir metrik olan “CROCI (yatırılan sermaye üzerinden nakit getiri]) oluşturma geçmişi” olan hisseleri belirledi. Bu isimler arasında da Bristol-Myers Squibb, Honeywell International ve United Parcel Service yer aldı.

Goldman, “Geride Kalan” Bu Hisselerde Artış Bekliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC