Ekonomi ve Finans Haberleri

Goldman: Enflasyon Mücadelesi Karşısında Dolar Gücünü Koruyacak

May 23, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Goldman: Enflasyon Mücadelesi Karşısında Dolar Gücünü Koruyacak

Goldman Sachs Group’a göre, Fed faiz oranlarını sabit tutarken diğer ülkeler politikada gevşemeye gitmeyi tercih ederse dolar daha uzun süre güçlü kalabilir.

Kamakshya Trivedi ve Joseph Briggs liderliğindeki Goldman stratejistleri müşterilere gönderdikleri bir notta, “Eğer Fed faiz oranlarını sabit tutar ancak daha fazla ülke ABD merkez bankasını beklemek yerine gevşemeye gitmeye karar verirse, politika ayrışması muhtemelen doları daha uzun süre güçlü tutacaktır.” dedi. 

Analistler Kanada, İngiltere ve Euro Bölgesi için haziran ayında faiz indirimi öngörüyor. Öte yandan yatırımcılar, nisan ayı enflasyonunun iyi gelmesinin hemen ardından Fed’in geçen hafta fiyatlanan iki faiz indirimini gerçekleştireceğine dair şüphelerini artırdı. 

Piyasalar şu anda yıl sonu için yaklaşık 40 baz puanlık faiz indirimi bekliyor ve ilk 25 baz puanlık gevşemenin kasım ayında geleceğini öngörüyor.

Fed Guvernörü Christopher Waller, bu hafta yaptığı açıklamada önümüzdeki üç ile beş ay içinde ABD verilerindeki yumuşamanın devam etmesinin, merkez bankasının 2024 sonunda faizleri düşürmeyi düşünmesine olanak sağlayacağını söyledi. 

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, tüketici fiyatlarındaki hızlı artışın artık büyük ölçüde kontrol altına alınmasıyla birlikte önümüzdeki ay bir indirim muhtemel olduğunu söyledi.

Goldman analistleri, “Makro ve potansiyel politika ayrışmasının daha belirgin olduğu yerlerde, politika yapıcılar kur oynaklığının boyutunu sınırlamak için Fed’in değişimlerini yakından takip etti.” diyor. 

Dünya genelindeki merkez bankalarının Fed’den “nispeten daha erken ve daha agresif bir şekilde” indirimlere başlaması halinde analistler, bu durumun ABD’nin enflasyon hedefine ulaşmasına yardımcı olabileceğini de ekledi.

Goldman: Enflasyon Mücadelesi Karşısında Dolar Gücünü Koruyacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg