Borsa Yorumları

Goldman, Dalgalı Piyasalar için Bu Hisseleri Öneriyor

Goldman, Dalgalı Piyasalar için Bu Hisseleri Öneriyor
Google News Icon Takip Et

Goldman Sachs’a göre, ekonomik görünümdeki belirsizlik 2023’ün sonuna kadar ABD hisseleri üzerinde sürekli bir baskı oluşturabilir ve yatırımcılar, hissedarlara nakit geri dönüşü sağlayan hisselere odaklanarak kendilerini koruyabilir.

❗ Goldman’ın ABD hisse stratejisi başkanı David Kostin “Ekonomik büyüme ve enflasyon veri akışı önümüzdeki birkaç ay içinde hisseler için dalgalı bir seyir yaratabilir.” uyarısını yapıyor. 

Wall Street bankası, kısmen öğrenci kredisi ödemelerinin yeniden başlaması ve yüksek ipotek oranlarının konut piyasası üzerindeki etkisi nedeniyle bu yıl ekonomik büyümede bir yavaşlama bekliyor. Goldman, üçüncü çeyrekte 3,1% olan reel GSYH büyümesinin dördüncü çeyrekte 1,3%’e gerileyeceğini tahmin ediyor.

Banka ayrıca, enflasyonun aylar süren gevşemenin ardından yeniden yapışkan bir hâl alabileceğini belirtiyor. Analistler özellikle de değişken gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyonun temmuz ayındaki 0,2% seviyesinden Ocak 2024’te 0,4%’e yükselebileceğini öngörüyor.

🤔 Kostin, “Bu faktörler, yatırımcıların yumuşak inişe olan güveninin geçici olarak azalmasına yol açarak, risk duyarlılığı ve hisse fiyatları üzerinde baskı yaratabilir.” diyor.

Goldman, sermaye harcamalarının yanı sıra araştırma ve geliştirme için nakit kullanan şirketler yerine, temettü ve hisse geri alım programları olan hisseleri  öneriyor.

Bankanın hisse geri alımları ve temettüden elde edilen 12 aylık en yüksek getiriye sahip 50 hisseden oluşan toplam nakit getiri sepeti, 2022’nin başından bu yana oldukça iyi bir performans göstermiş.

👀 Dilersen bu sepetteki isimlerin bir kısmına biraz daha yakından bakalım.

  • Tapestry (TPR)
  • MGM Resorts (MGM)
  • Lowe’s (LOW)
  • AutoZone (AZO)
  • Constellation Brands (STZ)
  • Marathon Petroleum (MPC)
  • Marathon Oil (MRO)
  • Synchrony Financial (SYF)
  • M&T Bank (MTB)
  • Cardinal Health (CAH)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC