Borsa Yorumları

Goldman: Bu Şirketler, Kârlarını Artırarak Büyüyecek

Goldman: Bu Şirketler, Kârlarını Artırarak Büyüyecek
Google News Icon Takip Et

Kurumsal kârlılık, mevcut zorlu ekonomik koşullarda dibi görmüş gibi görünüyor ve Goldman Sachs’a göre şirketlerin gelecek 12 ayda kârlılıklarını gözle görülür derecede artırmalarını beklememeliyiz. Tabii bu sav, tüm şirketler için geçerli değil. 

💸 Yatırım bankası, net gelirin özsermayeye bölünmesiyle elde edilen özsermaye kârlılıklarını (ROE) incelemiş. Buraya ayrı bir parantez açmak gerek çünkü genel olarak bu oran, yönetimin bir şirketin varlıklarından ne kadar iyi kâr elde ettiğini ölçüyor. 

Goldman analisti David Kostin genel olarak özsermaye getirilerinin dört çeyrek dönem üst üste düştükten sonra bu yılın ilk çeyreğinde hafif yükseldiğini belirtiyor. Bu da Kostin’e göre “korkulan birinci çeyrek bilançolarının beklentilerin üzerinde bir performans gösterdiğini ve kârlılığa yönelik en kötü dönemin geride kaldığını gösteriyor.” 

Önce kötü haber: Goldman, bu görünüme paralel olarak faiz artışları ve vergilerdeki yavaşlayan momentum kısa vadede kurumsal kârlılık için bazı sorunlar oluşturabileceği uyarısını yapıyor. 

Ancak yatırım bankasına göre kârlılığını koruyabilecek şirketler de var. Goldman bu kapsamda önümüzdeki 12 ay içinde ROE’nin en çok artmasını beklediği şirketleri inceledi. 

🚀 Goldman’ın “ROE Büyüme Sepeti”nde yer alan aşağıdaki hisselerin, önümüzdeki 12 ay içinde ROE’yi ortalama 13% artırması bekleniyor:

  • Disney (DIS)
  • Meta Platforms (META)
  • Chipotle (CMG)
  • Monster Beverage (MNST)
  • Baker Hughes (BKR)
  • Wells Fargo (WFC)
  • Boston Scientific (BSX)
  • General Electric (GE)
  • United Air (UAL)
  • Salesforce (CRM)

Goldman, listenin ilk sırasında yer alan Disney’in özsermaye kârlılığını gelecek 12 ayda 21% artırmasını bekliyor. 

Listenin yeni üyesi Meta Platforms için Goldman, zorlu maliyet kesintilerine giden Facebook ve Instagram’ın ana şirketinde 8%’lik bir yatırım getirisi artışı öngörüyor.

Goldman, uzun vadede yapay zekânın şirketin genel kârını yeniden artırmasına yardımcı olabileceğini düşünüyor ve “Yapay zekânın şirketler tarafından yaygın olarak benimsenmesi, ekonomi genelinde verimliliği artırabilir ve varsaydığımızdan daha fazla kazanca yol açabilir.” diyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC