Borsa Yorumları

Goldman Bu Hisselerden Yapay Zekâyla Güçlü Kazançlar Bekliyor

Goldman Bu Hisselerden Yapay Zekâyla Güçlü Kazançlar Bekliyor
Google News Icon Takip Et

Yapay zekâ her ne kadar teknoloji şirketlerinin radarında olsa da henüz emekleme aşamasında ve mevcut heyecana kapılmamak biraz zor. Goldman Sachs, bu yıkıcı teknolojiden uzun vadede faydalanacak bazı şirketler olduğuna inanıyor. 

🚀 Banka, yapay zekanın çalışan verimliliğini ve şirket gelirlerini artırmasını bekliyor. Ayrıca yapay zekânın “anlamlı makro etkisinin” 2025 ile 2030 yılları arasında bir noktada alevlenmeye başlayacağına inanıyor. 

Yapay zekânın uzun vadeli potansiyel sonuçları şekillenmeye başladıkça, Goldman Russell 1000’den en güçlü bilanço artışı görmesi beklenen hisselerden oluşan bir sepet oluşturdu. 

Banka, işgücü yapay zekâya en çok maruz kalan daha büyük ve daha yenilikçi şirketlerin, hisse başına kârlarında beklenen etkiyi görmeden önce yapay zekânın fiyatlanması kapsamında en iyi konumlanmış isimler olduğunu düşünüyor. 

👀 Dilersen Goldman’ın listesinde yer alan ve bankanın uzun vadede yapay zekâdan kazançlı çıkacağına inandığı hisseleri birlikte inceleyelim:

  • Pinterest (PINS)
  • Amazon (AMZN)
  • Walgreens Boots Alliance (WBA)
  • Walmart (WMT)
  • Occidental Petroleum (OXY)
  • Illumina (ILMN)
  • Snowflake (SNOW)
  • Twilio (TWLO)

📍 Bir avuç tanınmış teknoloji hissesi Goldman’ın sepet kriterlerini karşıladı. Bunlar arasında, bugüne kadar sırasıyla yaklaşık 60% ve 12% artan Amazon ve Pinterest de yer alıyor.

Bankanın kriterlerine göre, Pinterest yapay zekâ sayesinde bilançosunda 162%’lik, Amazon da 39%’luk bir artış görebilir.

Goldman Bu Hisselerden Yapay Zekâyla Güçlü Kazançlar Bekliyor

E-ticaret devi, piyasa değeri yüksek (mega cap) akranlarından bazılarını yakalamak için hâlihazırda bir yarış halinde. Şirket, şu anda üretici yapay zekâyı eğitmek ve hızlandırmak için iki tür mikroçip tasarlıyor. 

💻 Yazılım hisseleri Snowflake ve Twilio da bu listede yer aldı ve her ikisinin de yapay zekâ sayesinde temel bilançolarında 100%’den fazla bir değişiklik görmesi bekleniyor. 

Twilio kısa bir süre önce açıkladığı ikinci çeyrek bilançosunda beklentileri aşmış ve CEO Jeff Lawson şirketin daha verimli bir büyüme stratejisine odaklandığını söylemişti.

🏪 Goldman Sachs teknoloji sektörü dışında, Walmart ve Walgreens Boots Alliance’ı temel tüketici malları sektöründe potansiyel kazananlar olarak görüyor. 

Bankaya göre yapay zekâ, geçen hafta artan market ve online harcamalar nedeniyle tüm yıl görünümünü yükselten Walmart’ın bilançosunda 44%’lük bir artışa yol açabilir.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC