Al Sinyali Veren Hisseler

Goldman, Bilanço Açıklayacak Bu Teknoloji Hisselerine “AL” Diyor

January 29, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Goldman, Bilanço Açıklayacak Bu Teknoloji Hisselerine “AL” Diyor

Geçtiğimiz hafta Tesla (TSLA) ve Netflix (NFLX) rakamlarıyla bilanço sezonuna yönelik heyecan, teknoloji şirketlerine de sıçramaya başladı. Goldman Sachs da bu hafta açıklanacak önemli kazançlar öncesinde bazı teknoloji hisseleri için oldukça iyimser.

Yatırımcıların üç aylık bilançolarından önce satın almaları gerektiğine inandığı bir dizi teknoloji hissesi öneren Goldman Sachs, hâlihazırda artıda seyreden bu isimlerin bilançolarından da destek alarak artışlarını koruyacağını düşünüyor. 

ℹ️ Microsoft (MSFT)

Analist Kash Rangan, yarın mali ikinci çeyrek bilançosunu açıklamaya hazırlanan Microsoft’tan büyük sonuçlar bekliyor.

Şirketin geleceğinde, yapay zekâ çalışmalarında vites artırması nedeniyle çeşitli avantajlar gördüğünü belirten Rangan, “Özellikle şirketin yazılım ürünleri portföyü ticari Microsoft365’in üretici yapay zekâ hariç sağlıklı büyüme profili ve iyileşen masaüstü bilgisayar görünümüne işaret ediyoruz.” diyor. 

Ayrıca Rangan’a göre Microsoft’un bulut bilişim platformu Azure, yapay zekânın potansiyel kazananları arasındaki en güçlü isim. Analist Azure’un 2029 yılına kadar 200 milyar dolarlık bir segment olma yolunda ilerlediğini de sözlerine ekliyor.

Rangan “Microsoft’un mevcut değerlemesini destekleyebilecek daha geniş gelir hızlanmasına ve olumlu bilanço revizyonuna yol açan daha sağlıklı bir zemin” görüyor.

Bu yıl şimdiye kadar 7%’nin üzerinde yükselen şirket için Rangan, “Microsoft’un teknoloji sektöründe en cazip yatırım fırsatlarından biri olduğuna inanıyoruz.” yorumunu yapıyor. 

🧑‍💻 Broadcom (AVGO)

Goldman kısa bir süre önce, şubat ayındaki bilançosu öncesinde yarı iletken şirketin Broadcom’u “AL” notuyla yeniden izlemeye başladı.

Analist Toshiya Hari, VMware satın alımının ardından Broadcom için olumlu katalizör sıkıntısı kalmadığını söyledi ve “Şirketin yapay zekâ ile ilgili segmentlerinde çift haneli güçlü gelir artışı bekliyoruz.” dedi. 

Buna ek olarak, VMware anlaşmasının “faaliyet marjı genişlemesini ve kazanç büyümesini sektör ortalamasının çok üzerinde artırması” gerektiğini söyleyen Hari, Broadcom’un “ortalamanın üzerinde bir hisse başına kâr büyümesi açıklaması gerektiğini” de sözlerine ekledi.

Analist ayrıca Broadcom’un yapay zekâ dışında diğer yarı iletkenleri konusunda da olumlu bir pozisyonda olduğunu ve bu ürünlerin “konjonktürel bir toparlanmaya” hazır olduğunu söyledi.

Hari, “Ayrıca şirketin cazip sermaye getirisi profilinin, hissenin göreceli performansına bir destek olarak hizmet etmesini öngörüyoruz.” dedi. 

Broadcom hisseleri bu yıl yaklaşık 8% yükselmiş olsa da Hari’ye göre Broadcom’un önünde yukarı yönde gidecek çok yol var. 

📱 Apple (AAPL)

Geçtiğimiz yılın sonundan bu yana zorlu günler geçirse de Goldman analisti Michael Ng, iPhone üreticisinin arkasında durmaya devam ediyor. 

Apple’ı 2024’te en iyi seçim ve 1 Şubat’taki bilançosuna giden yolda favori bir hisse olarak adlandıran Ng; özellikle Apple TV+, App Store ve Apple Music’i içeren Apple Services’in, tüketiciye yönelik daha zorlu bir makro ortam karşısında bile gelir artışı potansiyeline sahip olduğunu düşünüyor.

Ng’ye göre, Apple Vision Pro gibi yeni cihazlarla birlikte iPhone döngüsünün yeniden başlamasıyla Apple’ın ürün inovasyonu konusundaki beş yıldızlı performansı da devam etmeli.

Ng’nin “yüksek kaliteli” bir isim olarak adlandırdığı hisse, Goldman’ın prestijli “GÜÇLÜ AL” listesinde de yer alıyor.

Analist, Apple’ın 2023 yılında piyasadan daha iyi performans gösterdiğini ve hisselerin yılı yaklaşık 48,2% artışla kapattığını hatırlattı. 

Apple 2024’te şimdiye kadar yatay seyrediyor ancak Ng gelecek günlerde daha fazla artış öngörüyor:

Apple, sektördeki masaüstü bilgisayar talebindeki toparlanmadan da faydalanmalı.”

Goldman, Bilanço Açıklayacak Bu Teknoloji Hisselerine “AL” Diyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC