Borsa Yorumları

Geniş Ekonomik Avantajlara Sahip 6 Şirket!

November 15, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Geniş Ekonomik Avantajlara Sahip 6 Şirket!

Morningstar baş ABD stratejistine göre, ayı piyasası birçok hisse üzerinde baskı kurduğundan hisse senetleri gerçek değerlerinin 15% altında işlem görüyor olabilir. 

Dave Sekera geçen hafta CNBC’ye verdiği demeçte, enflasyonun ABD ekonomisi üzerindeki etkilerin piyasalar tarafından fazla büyütüldüğünü ve bu nedenle birçok hissenin rayiç değerlerinin altında kaldığını söyledi. 

Stratejist, aynı gün içinde S&P 500’ün 5,5%’lik tırmanışından önce perşembe günü yaptığı açıklamada, “ABD piyasasının burada hayli düşük kaldığını, rayiç değerinin 15% ile 20% altında işlem gördüğünü düşünüyoruz. Benim kanaatime göre piyasa muhtemelen ekonomik açıdan ne derece durgun bir ortama doğru ilerlediğimize yönelik endişeleri abartıyor ve fiyatlamayı halen bizim gördüğümüzden daha uzun bir enflasyonist sürece göre yapıyor.” ifadelerini kullandı. 

S&P 500 geçen hafta haziran ayından bu yana en iyi haftasını yaşayarak 5,9% yükselmiş olsa da pazartesi günü hisseler hafif bir düşüşle karşılaştı. 

Enerji fiyatları ve faiz oranları da dahil olmak üzere bu yıl başından beri ekonominin karşı karşıya kaldığı ters rüzgarların gelecek yılın başından itibaren yavaşlamaya başlayacağına inanan Sekera, “Nispeten durgun hale gelen ekonomi, yalnızca FED’i sıkı para politikasından vazgeçirmekle kalmayıp aynı zamanda yılın ikinci yarısında vites değiştirerek para politikasını gevşetmeye başlamak için gereksinim duyduğu ortamı FED’e sunabilir.” diye ekledi. 

Morningstar’dan Sekera, böyle bir ortamda “geniş ekonomik avantajlara” sahip aşağıdaki 6 şirketin, maliyetlerdeki artışlara göğüs germek ve kâr marjlarını korumak için ihtiyaç duyulan fiyatlandırma gücüne sahip olacağı düşüncesinde. 

Önümüzdeki 12 ayda hisseleri 81,8% artışla 80 dolara ulaşacağı tahmin edilen Compass Minerals (CMP) listenin en tepesinde. Bu hisse şu an itibarıyla 44 dolardan işlem görüyor. 

Şirket, Kanada’nın Ontario eyaletinde dünyanın en büyük tuz madeninde eritici tuz üretiyor. Morningstar’a göre madencilik şirketi, ürünlerini rakiplerine kıyasla daha düşük maliyetlerle taşımasını sağlayan bir derin su limanı avantajına sahip. 

Morningstar’ın şu anki hisse fiyatına kıyasla en az 50% değer kazanacağını tahmin ettiği tıbbi cihaz üreticisi Zimmer Biomet (ZBH) ve teknoloji şirketleri ServiceNow (NOW), Salesforce (CRM) ve Amazon (AMZN) da listede kendine yer buldu. Zimmer Biomet için 51,4%, Amazon için 48%, Salesforce için 52% ve ServiceNow için 57%’lik bir artış potansiyeli öngörülüyor. 

Morningstar analisti ayrıca 3M (MMM)’in, mevcut 133 dolarlık işlem fiyatıyla “ucuz bir hisse” olduğuna ve 37,6%’lık bir yükselişle 183 dolara ulaşacağına inanıyor. Kıdemli analist Joshua Aguilar, üçüncü çeyrek kazançları çok sayıda karşıt rüzgara işaret ediyor olmasına rağmen şirket hakkında belirlediği fiyat hedefini korudu.

Geniş Ekonomik Avantajlara Sahip 6 Şirket!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC