Borsa Yorumları

Geleneksel Perakendedeki Yeni Büyüme Devrinde Öne Çıkan Hisseler

October 20, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Geleneksel Perakendedeki Yeni Büyüme Devrinde Öne Çıkan Hisseler

ABD perakende sektörü son zamanlarda bazı eczanelerin kapanmasıyla hareketlenirken, Türkiye’de ise bazı yatırım bankalarından yukarı yönlü revizyonlar alan perakende şirketleri iyi günler geçiriyor. 

Alışverişçiler, kolaylığın yanı sıra ucuz seçenekler ararken günlük ürünler için giderek daha fazla kitlesel perakendecilere yöneliyor ve eczane zincirlerini ya iş modellerini değiştirmeye ya da zarar etmeye zorluyor. 

Rite Aid’in (RAD) iflasının ardından UBS’e göre önümüzdeki birkaç yıl içinde ABD çapında daha fazla eczanenin kapanması muhtemel, zira bu sektör değişen tüketici alışkanlıkları ve artan maliyet baskıları nedeniyle zorlanmaya devam ediyor.

📊 Analist Michael Lasser, eczane sektöründeki düşüşlerin, sağlık ve ilaç hizmetlerini genişletmek isteyen bazı geleneksel perakendeciler için bir büyüme fırsatına işaret ettiğini düşünüyor. Lasser, “Rekabetçi değer önerilerinin uzun vadede yapısal bir avantaj olarak da hizmet edebileceğine inanıyoruz.” diyor.

UBS’e göre, bu durumdan aşağıdaki şirketler faydalanabilir:

  • Walmart (WMT)
  • Costco (COST)
  • Kroger (KR)
  • Target (TGT)
  • Dollar General (DG)
  • Dollar Tree (DLTR)

🛒  Walmart, Wall Street analistleri arasında sevilen bir perakendeci. Hisse bu yıl şimdiye kadar 14% değer kazanarak S&P 500 ile aynı seviyeye geldi. Konsensüs olarak “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” olarak değerlendirilen hisse için analistlerin 179,11 dolar seviyesindeki hedef fiyatı, kabaca 11%’lik bir artışa işaret ediyor.

Walmart, ikinci çeyrek satış beklentilerini aşmasının ardından ağustos ayında net satışların yaklaşık 4% ile 4,5% aralığında artmasını beklediğini açıklayarak 2023’e yönelik tahminlerini yükseltmişti. 

Costco hisseleri bu yıl genel piyasayı geride bırakarak şimdiye kadar 26% değer kazandı. Hisse FactSet’teki analistlerden “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuna ve 595,25 dolarlık hedef fiyata sahip. 

Wall Street BİST Perakendecilerini de Beğeniyor

ABD’deki perakende sektörüne ilişkin bu değerlendirmenin yanı sıra Türkiye’deki perakende şirketleri de analistler tarafından beğeniliyor. 

🎯 Geçtiğimiz günlerde JPMorgan, perakende sektöründe faaliyet gösteren BİM Birleşik Mağazalar (BIMAS), ŞOK Marketler (SOKM) ve Migros (MGROS)’un hedef fiyatını güncelledi.

  • Banka Migros’un hedef fiyatını 218 TL’den 432 TL’ye, ŞOK Marketler’in hedef fiyatını 50,2 TL’den 123 TL’ye ve BİM Birleşik Mağazalar’ın hedef fiyatını 205 TL’den 436 TL’ye yükseltti. 

🎯 Öte yandan HSBC Global da yukarıdaki isimlere ek olarak Anadolu Efes (AEFES) ve Ülker’in (ULKER) bilançolarının, güçlü gelir artışı (yüksek gıda enflasyonu) ve iyi maliyet kontrolü ile desteklenebileceğini belirtti. 

  • Gıda ve içecek üreticileri, sağlıklı uluslararası işlerle desteklenen güçlü Türkiye ekonomik büyümesi sayesinde dirençli görünüyor.” diyen analistler, Anadolu Efes’in hedef fiyatını 95 TL’den 140 TL’ye ve Ülker’in hedef fiyatını 54 TL’den 95 TL’ye taşıdı. 

Geleneksel Perakendedeki Yeni Büyüme Devrinde Öne Çıkan Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC