BIST Şirket Haberleri

HSBC’nin Bilanço Beklentileri: Hangi Sektörlerde Güçlü Performans Görülebilir?

October 20, 2023 • 4 dakika okuma süresi
HSBC’nin Bilanço Beklentileri: Hangi Sektörlerde Güçlü Performans Görülebilir?

HSBC, üçüncü çeyrekte Türkiye’de faaliyet gösteren banka dışı şirketlerin kârlarında yıllık bazda 60%, çeyrek dönem bazında 70% artış bekliyor. 

✍️ Şirket raporunda; “Banka dışı sektörlerde haziran ayındaki keskin lira devalüasyonunun ardından yükselen döviz kurlarının ve temmuz ayından itibaren enflasyondaki yükselişin üçüncü çeyrek performanslarını etkilemesini bekliyoruz. Çünkü yüksek döviz kurları ve enflasyona bağlı fiyatlandırma (mal ve hizmetlerde) özellikle ihracatçıların ve döviz bağlantılı faaliyetler gösteren şirketlerin kârlarını desteklemelidir.” ifadeleri kullanıldı. 

Öte yandan özel banka kârlarının yıllık ve çeyrek dönem bazında sırasıyla 15% ve 23% yükselmesini bekleyen HSBC analistleri, “Özel bankalar için, TÜFE bağlantılı ürünlerin yukarı yönlü yeniden fiyatlandırılması ve hâla yüksek olan ticari kazançların bilançoları dirençli tutmasını bekliyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Şirket; otomotiv, havacılık, gıda ve giyim perakende alanlarında faaliyet gösteren bazı firmaların üçüncü çeyrek bilançolarında güçlü rakamlar açıklamasını, çelik ve petrokimya sektörlerindeki birkaç ismin de zayıf bir performans göstermesini bekliyor. Dilersen bunlar hangi şirketler birlikte bakalım.

📈 Güçlü Bilançolar:

 • 🚗 Otomotiv (Doğuş (DOAS), Ford (FROTO), Türk Traktör (TTRAK) ve Tofaş (TOASO)): İyileşen üretim, güçlü talep ve fiyatlandırma ve dövizin (ihracatçılar için) genel olarak bilançoları desteklemesini bekliyoruz.
 • ✈️ Havacılık (Pegasus (PGSS), Türk Hava Yolları (THYAO) ve TAV (TAVHL)): Güçlü döviz kuru ve yoğun turizm sezonundaki sağlıklı uluslararası trafik, havacılık sektörü şirketlerinin sonuçlarını destekleyecektir. 
 • 👗 Gıda & Giyim Perakendecileri (Bim (BIMAS), Şok (SOKM), Migros (MGROS), Mavi (MAVI), Anadolu Efes (AEFES), Ülker (ULKER)) Bilançolar, güçlü gelir artışı (yüksek gıda enflasyonu) ve iyi maliyet kontrolü ile desteklenmektedir. Gıda ve içecek üreticileri, sağlıklı uluslararası işlerle desteklenen güçlü Türkiye ekonomik büyümesi sayesinde dirençli görünüyor. Mavi, maliyet baskısını fiyatlara yansıtmasına rağmen artan pazar payı ile iyi hacimler elde etmeye devam ediyor.  

📉 Zayıf Bilançolar:

 • 🔑 Çelik (Erdemir, Kardemir): Hacimler ilk yarıdaki düşük seviyelerden toparlansa da çelik fiyatlarındaki düşüş nedeniyle FAVÖK yıllık ve çeyreklik bazda zayıf kalmaya devam ediyor.
 • 🧪 Petrokimya (Petkim): Marjlardaki daralmanın etkisiyle kârlılığın çeyrek dönem bazında gerilemesini bekliyoruz. Petkim’in ürün fiyatları yatay seyrederken nafta fiyatları üçüncü çeyrekte artış gösterdi. Kimya piyasasında yeni tesislerin devreye girmesi ve zayıf talep nedeniyle arz fazlası bulunuyor.

🚀 Hedef Fiyatlarını Yükseltti

Öte yandan HSBC Global, Borsa İstanbul’da faaliyet gösteren Bim, Migros, Şok Market, Ülker, Mavi, Tüpraş (TUPRS), Anadolu Efes, Do & Co (DOCO) ve Coca Cola İçecek (CCOLA) gibi bazı şirketlerin hedef fiyatlarını güncelledi.

Banka, 18 Ekim tarihli raporunda;

 • Bim için hedef fiyatını 310 TL’den 410 TL’ye yükseltti, tavsiyesini “AL” olarak korudu.
 • Anadolu Efes için hedef fiyatını 95 TL’den 140 TL’ye yükseltti, tavsiyesini “AL” olarak korudu.
 • Do & Co için hedef fiyatın 4300 TL’ye yükseltti, tavsiyesini “AL” olarak korudu.
 • Mavi Giyim için hedef fiyatını 105 TL’den 130 TL’ye yükseltti, tavsiyesini “AL” olarak korudu.
 • Migros için hedef fiyatını 410 TL’den 460 TL’ye yükseltti, tavsiyesini “AL” olarak korudu.
 • Şok Market için hedef fiyatını 90 TL’den 100 TL’ye yükseltti, tavsiyesini “AL” olarak korudu.
 • Ülker için hedef fiyatını 54 TL’den 95 TL’ye yükseltti, tavsiyesini “AL” olarak korudu.
 • Coca Cola İçecek için hedef fiyatını 320 TL’den 450 TL’ye yükseltti, tavsiyesini “AL” olarak korudu.
 • Tüpraş için hedef fiyatını 68 TL’den 73 TL’ye yükseltti, tavsiyesini “Azalt” olarak korudu.

HSBC’nin Bilanço Beklentileri: Hangi Sektörlerde Güçlü Performans Görülebilir?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: HSBC