Borsa Yorumları

Geçtiğimiz Hafta Bu Teknoloji Hisseleri Önemli Yükselişler Kaydetti!

November 14, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Geçtiğimiz Hafta Bu Teknoloji Hisseleri Önemli Yükselişler Kaydetti!

FED’in agresif sıkı para politikasını gevşetmeye başlayabileceğine dair umutları yeşerten, beklenenden düşük  enflasyon verilerinin etkisiyle teknoloji hisseleri geçen hafta bir geri dönüş yaşadı.

Açıklanan tüketici fiyat endeksi, hayal kırıklığına neden olan mali raporlar ve Twitter (TWTR), Meta Platforms (META), paylaşımlı araç şirketi Lyft (LYFT) gibi isimlerden gelen işten çıkarma haberleri yüzünden zor durumda kalan sektörde bir rahatlamaya neden oldu.  

Teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite, geçen hafta mart ayından beri en büyük haftalık artış oranı olan 8,1%’lik bir yükseliş kaydederek, Dow Jones Sanayi Ortalaması ve S&P 500 gibi diğer majör endeksleri geride bıraktı.

Teknoloji şirketleri beklendiği gibi geçen hafta küresel bazda en iyi performans gösteren hisseler arasında yer aldı. MSCI Dünya Endeksi hisseleri arasında 20%’den fazla değer kazanan 25 hissenin yedisi teknoloji sektöründendi.

Listenin başını çeken firma, hisse fiyatı 34,9% yükselen, Kaliforniya merkezli bulut iletişim şirketi RingCentral (RNG) oldu.

“Temel ölçütlerin tamamında beklentileri aşan” üçüncü çeyrek mali raporunun yanı sıra geçen hafta perşembe günü personel sayısını 10% oranında azaltacağını duyuran şirket, son haftalarda benzer tedbirler alan teknoloji şirketlerinin arasına katıldı. 

FactSet verilerine göre, takip eden analistlerin 70%’i hisseyi “AL” seviyesinde derecelendiriyor ve 33%’lik bir artış potansiyeli öngörüyor. İsrail merkezli güneş enerjisi teknolojileri firması SolarEdge Technologies (SEDG) geçen hafta yüksek performans gösteren bir diğer isim oldu. Nasdaq borsasına kote olan şirket, piyasa beklentilerini alt üst eden rekor mali raporlarının ve dördüncü çeyrekte de büyümenin devam edeceğine dair tahminlerinin ardından geçen hafta 31,9% değer kazandı.

Hisse, takip eden analistlerin 64%’ü tarafından “AL” notu ile derecelendirildi ve yukarı yön potansiyeli ortalama 16,6% olarak belirlendi. Bulut iletişim yazılım üreticisi Twilio (TWLO), kârlılık görünümünü yansıtan üçüncü çeyrek raporlarını açıklamasının ardından başlayan 30%’dan fazla değer kazandığı süreçte geçen hafta 29,3% yükseliş kaydetti.  

Bu geri dönüşle hisse, takip eden analistlerin yaklaşık 60%’ın tarafından “AL” notuyla ödüllendirildi ve ortalama 46,7% yükseliş potansiyeline sahip olduğu öngörüldü.  

Geçen hafta büyük yükselişler kaydeden diğer teknoloji hisseleri ise bulut veri platform sağlayıcısı Snowflake (SNOW), yarı iletken şirketi Applied Materials (AMAT) ve veri tabanı platform sağlayıcısı MongoDB (MDB).

Geçtiğimiz Hafta Bu Teknoloji Hisseleri Önemli Yükselişler Kaydetti!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC