Borsa Yorumları

Geceleri Rahat Bir Uyku Çektirecek Hisseler

Haziran 27, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Geceleri Rahat Bir Uyku Çektirecek Hisseler

Büyük kazançlar elde ederken aynı zamanda rahat uyumak istiyorsan, Goldman Sachs’ib seçtiği hisseler tam senlik!

🚀 Wall Street, 2023’ün ilk yarısını teknoloji hisselerinde büyük bir zaferle tamamladı. Piyasa rallisi geçtiğimiz hafta biraz duraklasa da, Nasdaq yılbaşından bu yana 28% yükseldi, S&P 500 de 13% değer kazandı. 

Aynı zamanda, piyasalardaki volatilite pandemi öncesindeki seviyelere düştü. Yatırımcılar tarafından genellikle Wall Street’in “korku göstergesi” olarak adlandırılan Cboe Volatility Endeksi, bu yıl bölgesel bankacılık krizi sırasında 27’ye fırladıktan sonra şu an 13 civarında seyrediyor.

Ancak yatırımcılar, portföylerini ileride daha fazla volatiliteye hazırlamak istiyorlarsa, Sharpe oranını kullanarak risk ayarlı getiriler arayabilirler. Tabii bu noktada Sharpe oranı nedir diye düşünüyor olabilirsin. 

📍 Bir varlığın getirisinin volatilitesine göre ne düzeyde olduğunu Sharpe oranı belirler. Diğer bir deyişle Goldman, bu hisselerin gece rahat uyumanızı sağlarken en büyük getirileri vereceğini düşünüyor.

Banka analisti David Kostin “İleriye dönük olarak, medyan katılımcının önümüzdeki 12 ay boyunca benzer bir volatilite ile (28%’e karşı 25%) medyan S&P 500 hissesine göre neredeyse 3 kat getiri sağlaması bekleniyor (32%’ye karşı 11%).” diyor.

Goldman da bu kapsamda, Sharpe Oranı yüksek hisselerden oluşan sepetini yeniden gözden geçirecek sepete 39 yeni hisse ekledi. 

Sepet, yedi piyasa değeri yüksek (mega-cap) teknoloji hissesini içermiyor. Bunun nedeni de Goldman’ın, pazar rallisinin devam etmesi durumunda bu durumun bir risk oluşturabileceğini düşünmesi.

👀 Dilersen Goldman’ın sepetinde yer alan hisselere birlikte bakalım: 

  • T-Mobile (TMUS)
  • Warner Bros Discovery (WBD)
  • Walt Disney (DIS)
  • Newell Brands (NWL)
  • Moderna (MRNA)
  • Cisco Systems (CSCO)
  • Enphase Energy (ENPH)

🛍️ Newell Brands, listenin yeni eklenen hisselerden. Rubbermaid ve Yankee Candle’ın arkasındaki tüketim malları şirketi yılın başından bu yana 38% düştü ama ortalama 12 aylık hedef fiyatına göre 74% yükselme potansiyeli var.

🎠 Disney, Yüksek Sharpe Oranı sepetindeki bir holding olmaya devam ediyor. 2023’te yalnızca 2% yükselse de şirketin 33% değer kazanması bekleniyor. Loop Capital, Disney’in (AL) notunu koruyor ve piyasa geneline göre indirimli işlem gördüğünü düşünüyor.

📡 Cisco da listenin yeni isimlerinden biri. İletişim teknolojisi firmasının 12 aylık ortalama hedef fiyatına göre 9% artış potansiyeli var. Cisco’nun “sağlam bir portföye” sahip olduğuna inanan Bank of America, hisse için “AL” demeye devam ediyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti