Bültenler

Gazprom’dan Sonra Gözler Equinor’a Çevrildi

March 28, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Gazprom’dan Sonra Gözler Equinor’a Çevrildi

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın petrol ve gaz tedariğinde yarattığı küresel kriz, özellikle Avrupa’nın üzerinde büyük bir baskı yaratıyor. 

  • Gazprom’un düşüşü: Avrupa’ya en büyük gaz akışını sağlayan Gazprom, Rusya’ya yönelik yaptırımlar nedeniyle çift taraflı zor zamanlar geçiriyor.
  • Avrupa’nın yeni gözdesi Equinor: Gazprom’un savaş ve yaptırımlar nedeniyle tahtının sarsılmasıyla birlikte gözler Norveç merkezli petrol ve doğal gaz üreticisi Equinor’a çevrildi. 
  • Hükümet ve küresel yatırımcılardan şirkete yakın markaj: Gazprom’dan sonra Avrupa’ya en büyük doğal gazı sağlayan ikinci şirket olan Equinor, bu süreçte küresel yatırımcılar tarafından da ilgiyle takip edilmeye başladı.

🛢️ Kuzeyin Kralı: Equinor

Norveç merkezli Equinor, 30’dan fazla ülkede petrol, gaz, rüzgar ve güneş enerjisi üretiyor. 21.000’den fazla çalışanı olan enerji şirketi, özellikle Norveç sularında gerçekleştirdiği petrol ve gaz çalışmalarıyla biliniyor.

  • Şirketin ABD borsasındaki durumu nasıl? Equinor hisseleri şu anda 37 dolar civarında işlem görüyor. 1,38% temettü verimine sahip şirket, 0,58 dolarlık temettüyü her çeyrekte olmak üzere 4 taksitte ödüyor. Şirketin F/K’sı ise 14,28 olarak listeleniyor
  • 5 milyar dolarlık geri alım programı: Equinor ayrıca 2022’de 5 milyar dolarlık hisse geri satın almayı planlıyor ve bu da büyük enerji üreticileri arasında en yüksek olanlardan biri olan 10%’a yakın toplam getiriyle (temettü ve geri alımlarla birlikte) sonuçlanıyor.
  • Avrupa’nın “Batılı” lideri: Hiçbir Batılı enerji şirketi, şu anda dünyadaki en iyi enerji piyasası olabilecek Avrupa gazıla doğrudan ilişkili sayılmıyor. Eskiden Statoil olarak bilinen Equinor, Kıta gazının yaklaşık 20%’sini sağlıyor.
  • Petrol ve doğal gaz üretmesine rağmen “yeşil” kalmaya çalışıyor: Equinor ayrıca, üretilen petrol ve gazın varil başına karbon ayak izi, endüstri ortalamasının yarısından daha az olan, en iyi küresel enerji şirketlerinin en yeşili olabilir. Teknolojik uygulamalar ve açık deniz rüzgar enerjisi üretimi sayesinde diğer enerji üreticilerine nazaran iyi bir performans sergiliyor.
  • Uzman yorumu: Equinor hissesini elinde bulunduran VanEck’in Analisti Antonio De Pinho, “Equinor, hem petrol hem gaz hem de yenilenebilir enerji kaynakları için dünyanın önde gelen açık deniz operatörüdür.” diyor. Şirket, Norveç’in sert sularındaki açık deniz deneyimlerini, Brezilya gibi ülkelerde açık deniz üretimleri geliştirmek için kullandı. 
  • Borcu yok ve bilançosu güçlü: 67%’si Norveç hükümetine ait olan Equinor’un piyasa değeri BP’den (BP) daha fazla, 110 milyar dolar. Net borcu olmayan Equinor, aynı zamanda büyük enerji şirketleri arasında en iyi bilançolardan birine sahip olmakla birlikte istikrarlı bir performans sergilemeye devam ediyor. 

👀 Kriz Sonrası Yatırımcılar Gözlerini Petrol ve Doğal Gaz Şirketlerine Çevirdi

Bazı uzmanlara göre, savaşın enerji sektöründe yarattığı küresel kriz yıllarca sürebilir ve sektörün toparlanması 10 yılı bulabilir. 

Bu noktada kurumsal ve bireysel yatırımcılar gözlerini ABD borsasındaki petrol ve doğal gaz hisselerine çeviriyor. İşte onlardan öne çıkanları!

Gazprom'dan Sonra Gözler Equinor'a Çevrildi

👉 Not: Eğer Midas uygulamasını kullanıyorsan sen de bu tarz izleme listelerini istediğin sektör ve temalara göre oluşturabilirsin.

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

This Is the Stock to Play the Surge in European Natural-Gas Prices

Gazprom'dan Sonra Gözler Equinor'a Çevrildi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı