BIST Şirket Haberleri

Galatasaray (GSRAY) Bedelli Sermaye Artırımı Nasıl Gerçekleşecek?

Ağustos 17, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Galatasaray (GSRAY) Bedelli Sermaye Artırımı Nasıl Gerçekleşecek?

Galatasaray (GSRAY)’ın, bedelli sermaye artırımı geçtiğimiz hafta SPK tarafından onaylanmıştı. Bugün başlayacak olan sermaye artırımı sürecine dilersen birlikte bakalım!

Sermaye Artırımı Nasıl Gerçekleştirilecek?

GSRAY, onaylanan sermaye artırımı neticesinde 540 milyon TL olan mevcut sermayesini 1,08 milyar TL’ye çıkaracak.

Sermaye artırımının 540 milyon TL’lik kısmı 100% bedelli sermaye artırımı şeklinde gerçekleştirilecek.

Sermaye Artırımı Ne Zaman Gerçekleşecek?

Galatasaray’ın 100% oranında bedelli sermaye artırımı 17 Ağustos perşembe günü gerçekleştirilecek. Yeni pay alma hakkı (rüçhan hakkı) kullanımı 31 Ağustos perşembe gününe kadar devam edecek.

Sermaye Artırımına Katılmak için Son Tarih Var mı?

Sermaye artırımına katılmak isteyen yatırımcılar, en geç 16 Ağustos tarihinde GSRAY hissesine sahip olmalılar.

Sermaye Artırımına Katılmak için Ne Yapmalıyım?

Bedelli sermaye artırımı için Midas yatırım hesabında, her hisse başına 1 TL katılma payı ödemesi için gerekli bakiyenin bulunması yeterli olacaktır.

Yeni pay alma hakkı (rüçhan hakkı) ile ilgili daha fazla bilgi için hemen içeriğimizi incele!

Yeni Pay Alma Haklarımı (Rüçhan Kuponları) Kullanmak için Ne Yapmalıyım?

16 Ağustos tarihinde Midas yatırım hesabında GSRAY hissesine sahip olan kullanıcılar, 100% oranında GSRAY.R rüçhan kuponu hakkının tanımlandığını yatırımlarında görecek. 

Bir örnek vermek gerekirse:

16 Ağustos çarşamba günü piyasa kapanışı itibarıyla elinde 10 adet RYSAS hissesi olan yatırımcı, 17 Ağustos tarihinde 10 adet GSRAY.R rüçhan kuponuna sahip olacak. İstersen yeni pay alma (rüçhan) kuponunu, hisse (pay) senedine dönüştürmeden piyasadaki mevcut kupon fiyatından satabilir veya takas gününü bekleyerek 17 Ağustos perşembe günü haklarını kullanarak GSRAY adet Galatasaray hissesine dönüştürebilirsin.

Bunun için de her bir adet GSRAY hissesi için gereken 1 TL katılma payını 31 Ağustos perşembe tarihine kadar hesabında bulundurman yeterli. Kaç adet dönüştürmek istersen, “adet x 1 TL” pay ödeyeceğini de hatırlatmak isteriz.

Midas, yeni pay alma hakkı (rüçhan hakkı) son kullanma tarihinde, kullanıcılarının zarar etmesini önlemek için hesaplarında nakit bulunması halinde, kullanıcılarını otomatik olarak bedelli sermaye artırımına dahil etmektedir.

Bedelli Sermaye Artırımı Sonrası Elimdeki Hisse Adedi Ne Olacak?

1 adet Galatasaray (GSRAY) hissene, 100% bedelli gerçekleştiğinde 1 adet hisse daha eklenmiş olacak.

Yeni Pay Hakkımı (Rüçhan Hakkımı) Kullanmazsam Ne Olur?

Yeni pay alma (rüçhan) kuponunun kullanılmaması durumunda, şirketin bedelli sermaye artırımına katılamazsın. Böylelikle bedelliyle eklenecek yeni hisse senetleri alma hakkını kaybedersin.

Böylece, sermaye artırımı sonrasında hisse (pay) senedinin fiyatı düşerken sahip olduğun hisse senetlerinin adedi değişmeyeceği için toplam yatırım büyüklüğünde düşüş gerçekleşir.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Kamuyu Aydınlatma Platformu

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti