Borsa İstanbul Notları

FTSE Katılım Endeksi’ne 10 Yeni BIST Şirketi Eklendi

June 10, 2024 • 2 dakika okuma süresi
FTSE Katılım Endeksi’ne 10 Yeni BIST Şirketi Eklendi

FTSE Katılım Endeksi değişiklikleri açıklandı. Buna göre endekse 10 yeni BIST hissesi eklenirken 2 hisse çıkarıldı. Üç ayda bir yapılan değişiklikler 21 Haziran seans kapanışı sonrasında uygulanacak ve 24 Haziran’dan itibaren geçerli olacak.

İşte o hisseler 👇

FTSE Katılım Endeksi'ne 10 Yeni BIST Şirketi Eklendi

Bu endekse dahil edilen hisseler, katılım prensiplerine uygun yatırım yapmak isteyen geniş bir yatırımcı kitlesine hitap ederek nakit girişi sağlayabilir ve İslami sermayeli fonların ilgisini çekebilir.

Ayrıca, endekse dahil edilen şirketler, İslami kurallara uygunluklarını belgeleyerek itibarlarını yükseltebilir ve yatırımcıların güvenini kazanabilir. 

FTSE Katılım Endeksi Nedir?

FTSE Katılım Endeksi, küresel borsalarda işlem gören şirketlerin katılım ilkelerine uygun olup olmadığını belirleyerek İslami koşullara uygun yatırım fırsatları sunar.

Bu endekse seçilen hisseler; faaliyet gösterilen sektör, gelirlerin nasıl elde edildiği ve şirketin finansal yapısı titizlikle incelenerek seçilir. 

Buna göre; katılım endeksine seçilen şirketlerin borçları, toplam varlıkların yaklaşık 33%’ünü aşmamalı. Ayrıca şirketin faiz gelirleri, toplam gelirlerinin 5%’inden yüksek olmamalı. 

FTSE Katılım Endeksi, İslami yatırımcılar için uygun yatırım araçlarını belirlemek ve portföylerini çeşitlendirmek amacıyla kullanılır. Aynı zamanda, katılım ilkelerine uygun bir şekilde yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için bir kılavuz görevi de görebilir.

FTSE Katılım Endeksi'ne 10 Yeni BIST Şirketi Eklendi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: FTSE