Şirket Günlükleri

Midas ile Şirket Günlükleri – Freeport-McMoRan

September 29, 2021 • 4 dakika okuma süresi
Midas ile Şirket Günlükleri – Freeport-McMoRan

🔎 FCX’e Yakından Bakalım

Freeport-McMoRan (FCX), 28 Eylül Salı günü, %-1,00 düşerek 33,57 dolara geriledi. FCX, son dört işlem gününü yükselişle kapatmıştı, dünkü düşüşüyle bu seri sonlandı.

FCX; günü, şirketin 10 Mayıs’ta ulaştığı 52 haftanın en yüksek seviyesinin (46,10 dolar) 12,53 dolar altında kapattı.

Peki, FCX’in Rakiplerinde Durum Ne?

FCX, salı günü %-1,00 düşmesine rağmen rakiplerinden daha iyi bir performans gösterdi. Freeport-McMoRan’ın hammadde sektöründeki rakipleri;

 • BHP Group (BHP) %-4,56 düşüşle 52,56 dolardan,

 • Rio Tinto (RIO) %-2,53 düşüşle 65,83 dolardan günü kapattı.

🤔 Ne Yapar Bu Şirketler? 

Freeport-McMoRan (FCX), ABD merkezli bir madencilik şirketidir. Bakır, altın ve molibden madenciliği yapan şirket, yaklaşık 24 bin çalışanı ile başta Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Endonezya olmak üzere dünya genelinde pek çok lokasyonda faaliyet göstermektedir.

 • Piyasa Değeri: 49,78 milyar dolar.

 • Toplam Gelir (2020): 13,87 milyar dolar.

 • Son 1 ayda FCX %-9,15 değer kaybetti.

BHP Group (BHP); demir cevheri, metalurjik kömür ve bakırın; araştırılması, geliştirilmesi, üretimi ve işlenmesi ile uğraşan bir madencilik şirketidir. Temelde bakır, gümüş, kurşun, çinko, molibden, uranyum, altın ve kömür segmentlerinde faaliyet göstermektedir.

 • Piyasa Değeri: 135,36 milyar dolar.

 • Toplam Gelir (2020): 81,53 milyar dolar.

 • Son 1 ayda BHP %-22,13 değer kaybetti.

Rio Tinto (RIO), İngiltere merkezli dünyanın en büyük metal ve madencilik şirketlerinden biridir. Dünya genelinde alüminyum, elmas, bakır, altın, bakır ve  demir gibi pek çok alanda onlarca iştiraki ile faaliyet göstermektedir. 1873 yılında kurulan şirketin, şu an yaklaşık 47 bin çalışanı bulunmaktadır.

 • Piyasa Değeri: 109,22 milyar dolar.

 • Toplam Gelir (2020): 34,79 milyar dolar.

 • Son 1 ayda RIO %-13,65 değer kaybetti.

⏪ Sektörün Arka Bahçesi

The Business Research Company tarafından yayınlanan “Madencilik Destek Faaliyetleri Küresel Pazar Raporu 2021: COVID-19 Etkisi ve İyileşme” adlı yeni pazar araştırması raporuna göre, 2020’de 163,7 milyar dolar olan madencilik destek faaliyetleri pazarının %14,6’lık bileşik yıllık büyüme oranı (CAGR) ile 2021’de 187,68 milyar dolara çıkması bekleniyor. Büyüme beklentisinin ana sebebi; şirketlerin, pandemi ile kaynaklanan ve operasyonel zorluklara yol açan faaliyetlerden kurtulması olarak öne çıkıyor.

Aynı rapora göre, pazarın 2025’te %4’lük bir CAGR’de 222,63 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

👉 Haberin Olsun

 • Bu ayın başlarında BHP Group (BHP), 2050 yılına kadar sıfır emisyona ulaşma hedefiyle önümüzdeki 10 yıl içinde karbon emisyonlarını en az %30 azaltma sözü verdi.

  Amerikan danışmanlık şirketi Glass Lewis, Financial Times’ın haberine göre, BHP hissedarlarının yaklaşan yıllık genel kurul toplantısında şirketin İklim Dönüşümü Eylem Planı’na karşı oy kullanması gerektiğini söylüyor.

  Glass Lewis, rapora göre, BHP’nin emisyon azaltma hedeflerinin Bilime Dayalı Hedefler (Science Based Targets) girişimi ve Geçiş Yolu Girişimi (Transitions Pathway Initiative) gibi yatırımcı destekli dış kuruluşlar tarafından onaylanmadığını söylüyor.

 • Rio Tinto (RIO)‘nun, Moğolistan’daki 5 milyar sterlinlik bir bakır madeni hakkında piyasayı yanlış yönlendirdiği iddiaları nedeniyle İngiltere’nin mali gözlemcisi tarafından araştırıldığı bildiriliyor.

  Daily Mail’in haberine göre, RIO, iddiaya göre Oyu Tolgoi madeninin programın gerisinde kaldığını ve bütçeyi aştığını, yatırımcılara bilgi verilmeden çok önce biliyordu. Şirket, 2019’da projeyi tamamlamak için 1,3 milyar sterlin toplamaya çalıştı ve artan maliyetler için yaşanan teknik sorunları öne sürdü.

📌 Bu Bültende Adı Geçen Hisseler

 • Freeport-McMoRan (FCX)

 • BHP Group (BHP)

 • Rio Tinto (RIO)

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Mining Support Activities Market Trends, Strategies, and Opportunities in the Mining Support Activities Market 2021

BHP shareholders should vote against climate plan, Glass Lewis says

Rio Tinto investigated by the FCA over claims it misled the market

Veriler 28.09.2021 borsa kapanış saatine göre düzenlenmiştir.

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı