Borsa Yorumları

Formula-1 Pilotlarının Hızına Katılabilecek Bir Hisse!

December 20, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Formula-1 Pilotlarının Hızına Katılabilecek Bir Hisse!

Morgan Stanley’e göre Formula-1 ana şirketi Liberty Media (FWONA) (FWONK), otomobil yarışı sporuna duyulan ilginin giderek artması sayesinde yaklaşık 30% değer kazanabilir.

Analist Benjamin Swinburne medya ve eğlence hissesini 2023 için “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuyla tavsiye ettiği favori isimlerin arasında gösterdi. Ayrıca resesyon kaynaklı güçlüklerin sektörü zorlayacak şekilde artması bekleniyor olsa da hissenin “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” gösterebileceğini belirtti. 

Swinburne pazartesi günü kaleme aldığı yazıda, “F1, tüketicilere ve sürekli gelir akışlarına minimal seviyede maruz olan, daha çok sözleşmelerle yürüyen bir iş modeli. Gelirlerinin önemli bir bölümü (80%’den fazlası) yayın hakları, yarış reklam gelirleri ve sponsorluk anlaşmalarından geliyor ve bu anlaşmaların tümü çok-yıllık yenileme döngülerine sahip” ifadelerini kullandı. 

Analist Formula-1’in ABD’deki popülaritesinin artmakta olduğuna dikkat çekti ve bunun uzun vadede gelir artışı olarak geri döneceğine dair öngörüsünü paylaştı. 2023’te ABD’de Austin, Las Vegas ve Miami olmak üzere toplam üç yarış planlanıyor. 

Swinburne yazısında, “F1 yürürlükteki Konkord Anlaşması koşulları kapsamında marj artışı gerçekleştirse de, düzeltilmiş FVAÖK / yıllık bileşik büyüme oranının 2025’e kadar yükselmeye devam edeceğini tahmin ediyoruz” sözlerine yer verdi. 

Çin yarışının ülkedeki Covid-19 politikaları sebebiyle iptal edilmesinin ardından 2023 FAVÖK tahminini bir miktar düşüren analist, yine de Formula-1 yönetiminin bu yarış yerine başka bir etkinlik koyması gerektiğini, aksi takdirde riskin “artabileceğini” düşünüyor. 

Hisse bu yıl 19%’dan fazla değer kaybeden S&P 500’ün performansını geride bıraktı ve sadece 8% düşüş yaşadı. Analistin 75 dolarlık fiyat hedefi hissenin cuma günkü kapanış seviyesinin 29% üzerini işaret ediyor.

Formula-1 Pilotlarının Hızına Katılabilecek Bir Hisse!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC