Borsa Haberleri

Ford Otosan Sürdürülebilirlik Raporu: Yenilenebilir Enerji, Sıfır Emisyon ve Eşitlik Atılımları

Temmuz 20, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Ford Otosan Sürdürülebilirlik Raporu: Yenilenebilir Enerji, Sıfır Emisyon ve Eşitlik Atılımları

Ford Otosan, yayınladığı 2022 sürdürülebilirlik raporu ile yönetişim, çevre ve sosyal alanlarda gerçekleştirdiği eylemleri ve hedeflerini yatırımcılarına duyurdu. Şirket, 2021 yılında 20,5 milyar TL yatırımla yeni nesil elektrikli ve bağlantılı ticari araçlar ve batarya üretim tesisleri kurmaya başlamıştı. ⚡

Yenilenebilir Enerji Kullanımı ☀️

Ford Otosan’ın Türkiye’deki tüm fabrikaları, tamamen yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretiyor. 2022 yılında 1.034.753,44 GJ yenilenebilir elektrik enerjisi satın alarak 124.534,266 ton karbondioksit salınımı önlendi. Uluslararası geçerliliği olan I-REC sertifikaları; Gölcük, Yeniköy, Eskişehir ve Sancaktepe’de kullanılan enerjinin tamamının 100% yenilenebilir kaynaklardan sağlandığını gösteriyor.

Şirket, 2030 yılına kadar tüm üretim tesisleri ile AR-GE merkezlerinde de karbon nötr olmak istiyor. Ek olarak, 2022 yılında yenilenebilir enerji için 1.034.753,44 GJ satın alarak 124.534,266 ton karbondioksit salınımını önlediklerini belirtiyorlar. 

Sıfır Emisyonlu Araç Satışı Hedefi 🚛

Binek ve hafif ticari araçlarda 2030, orta ve ağır ticari araçlarda 2035 ve ağır ticari araçlarda 2040’ta şirketin sıfır emisyonlu araç satma hedefleri bulunuyor. Bu hedeflerin nihai amacı olarak ise iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin azaltılması gösteriliyor.

Ford Otosan Sürdürülebilirlik Raporu: Yenilenebilir Enerji, Sıfır Emisyon ve Eşitlik Atılımları

Şirket ayrıca “Bilim Temelli Hedefler Girişimi’ne” katılarak toplam emisyon salınımını da azaltmayı amaçlıyor. 2030 yılına kadar araç kilometresi başına Kapsam 1 ve 2 sera gazı emisyonlarını 78% ve 2021 yılına kıyasla araç kilometresi başına Kapsam 3 sera gazı emisyonlarını 50% azaltmayı hedefliyor. Ayrıca şirket, 2035 yılına kadar tedarik zincirindeki 300’den fazla tedarikçinin ve lojistik operasyonlarının karbon nötr olmasını hedefliyor.

Tedarik Zinciri ve Cinsiyet Eşitliği Atılımları 🌿

Bayi ağında ve tedarik zincirinde sürdürülebilirliğe büyük önem verdiğini duyuran şirket, hem tedarikçilerin hem de bayilerinin karbon ayak izini azaltmak için çeşitli önlemler aldığını belirtti.

Şirket, çeşitlilik ve kapsayıcılık konusunda da önemli ilerlemeler kaydediyor. 2022’de kadın çalışan oranını 20%’ye yükseltti ve 2022’de yeni işe alınan çalışanların 26,62%’si kadındı. 2030 yılına kadar ise kadın yöneticilerin oranını 50%’ye çıkarmayı hedefliyorlar. 👩‍💼

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Kaynak: Foreks