Borsa Haberleri

Ford Otosan, Sıfır Emisyonlu Elektrikli Araç Geliştirecek

Mart 14, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Ford Otosan, Sıfır Emisyonlu Elektrikli Araç Geliştirecek

Ford Otosan (FROTO), mobilite çözümlerini geliştirmek amacıyla inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarına hız verdi. Şirket Avrupa Birliği’nin Horizon Europe (Ufuk Avrupa) programı kapsamında, modüler, kullanıcı odaklı ve sıfır emisyonlu bataryalı elektrikli araç (BEV) geliştirmeyi amaçlayan ZEV-UP (Kentsel yolcu taşımacılığı için tasarruflu sıfır emisyonlu araç konseptleri) projesine katıldı.

Söz konusu proje 2Zero (Sıfır Emisyonlu Karayolu Taşımacılığına Doğru) ortaklığının bir parçası ve 11 ülkeden 18 paydaşı bünyesinde bir araya getiriyor. Proje Avrupa Birliği tarafından mali destek alıyor.

Bu kapsamda geliştirilecek araçlar yolcu taşımacılığının yanı sıra, mal taşımacılığı ihtiyaçlarını da karşılayacak. ZEV-UP aracının bataryası kolaylık, esneklik ve daha düşük işletme maliyetleri sağlayan değiştirilebilir sisteme sahip olarak tasarlanıyor.

3 Farklı Modeli Olacak

ZEV-UP araç konsepti, farklı kullanıcı ihtiyaçlarına göre uyarlanmış üç farklı modele sahip olacak. Ultra kompakt modeller, rutin olarak kısa mesafeli şehir içi yolculuklar yapan ve aynı zamanda park yeri tasarrufu sağlamak isteyen müşterilerin günlük mobilite ihtiyaçlarını karşılayacak.

Modüler otomobil, dayanıklılık, güvenlik ile minimum işletim ve bakım maliyetlerini garanti altına almak için ortak bileşenleri kullanacak. Ana model, şehir içi kullanıma uygun kompakt iki kişilik bir araç olacakken, daha uzun aks mesafesine sahip dört kişilik modeli ise ailelerin ulaşım ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor. Ayrıca, uzun aks mesafeli model, iki kişilik bir ticari araca dönüştürülebiliyor ve özel bir kargo alanı sayesinde ürün taşımacılığına da olanak tanıyor.

Test Sürüşleri Budabeşte ve İstanbul’da Olacak

Araçların test sürüşlerinin ise Budapeşte ve İstanbul’da çeşitli koşullarda ve ortamlarda gerçek kullanıcılarla birlikte gerçekleştirileceği ifade edildi.

Sürdürülebilir mobilite çözümlerine duyulan acil ihtiyaca yanıt olarak geliştirilen ZEV-UP, 2030 yılına kadar karbondioksit emisyonlarını azaltma ve 2050 yılına kadar karbon nötr’e ulaşma yönündeki Avrupa Fit-for-55 hedefiyle uyumlu.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Foreks

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti