Bültenler

Ford, Elektrikli Aracı F-150 Lightning için Hazırlanıyor

April 15, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Ford, Elektrikli Aracı F-150 Lightning için Hazırlanıyor

Ford Motor (F), tamamen elektrikli F-150 Lightning kamyonetin müşteri teslimatlarını başlatmak için bir 26 Nisan’da gerçekleşecek bir etkinlik duyurdu.

F-150 modeli, Amerika’nın 45 yıldır en çok satan kamyonetler listesinin zirvesinde yer alıyor.

Tüm Amerikan tüketici ürünleri arasında iPhone’dan sonra ikinci sırada geliyor.

Yeni bir teknolojinin, yani elektrikli araçların, bu kadar popüler bir ürünle bir araya gelmesi, lansmanı önemli kılıyor.

⚡️ Amerika Elektrikli Araç Konusunda Dünyanın Gerisinde Kaldı

Amerika, elektrikli araçların yeni otomobil satışlarındaki payında dünyanın gerisinde kaldı. Citigroup (C) analisti Jeff Chung’un verilerine göre, hibritler hariç, yalnızca pille çalışan elektrikli araçların etkisi, mart ayında Çin’deki yeni otomobil teslimatlarının 20%’sini vurdu. 

Barron’un hesaplamalarına göre, 2022’nin ilk çeyreğinde ABD için rakam 5%’e yakındı.

ABD’de elektrikli araçların etkisinin daha düşük olmasının bir nedeni de araçların sayısı oluyor. Yakında ABD’li otomobil alıcıları F-150 rozeti ile markalı bir elektrikli kamyonu piyasaya sürecek.

Ford, 2026 yılına kadar yılda 2 milyon elektrikli araç satmayı planlıyor. Eğer bu gerçekleşirse elektrikli otomobiller ABD otomobil satışlarının 40%’ını oluşturabilir.

Elektrikli araçlar çağını başlatan şirket olan Tesla (TSLA), yakıt ekonomisi standartlarına uygun otomobiller yerine insanların kullanmak istediği araçları üretiyor. 

Bu açıdan bakıldığında, belki de F-150 Lightning, Tesla’nın ölçekli olarak ürettiği ilk otomobil olan Model S’den bu yana en önemli lansman olabilir.  

Ford hisseleri perşembe sabahı geç saatlerde yaklaşık 0,5% artarken, S&P 500 0,4% düştü. 

Ford, Elektrikli Aracı F-150 Lightning için Hazırlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı