Borsa Yorumları

Fon Yöneticisi Bu Hisselere “Dikkat” Dedi!

January 18, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Fon Yöneticisi Bu Hisselere “Dikkat” Dedi!

Teknoloji hisselerine geri dönmeye başlayan yatırımcılar görüyoruz. Yılın başından beri Wall Street’in üç büyük endeksi arasında başı çeken teknoloji ağırlıklı NASDAQ, 6%’dan fazla değer kazandı.

Ancak Alphinity Investment Management fon yöneticisi Trent Masters ikna olmuş değil. Geçen hafta CNBC Pro Talks’a konuşan yatırımcı, şimdilik uzak durulması gerektiğini düşündüğü iki Big Tech hissesinin ismini açıkladı.

Masters, geçtiğimiz yıl MSCI Dünya Endeksi’ne nazaran daha üstün performans gösteren Alphinity Küresel Sermaye Fonu’nu yönetiyor. Apple (AAPL) hisselerini içeren “artık pozisyon” hariç tutulursa, portföyünde hiç Big Tech hissesine yer vermemiş durumda.

Meta (META)

Masters verdiği demeçte, bazı şirketlerin iş modelleri ile ilgili “net sorular” olduğunu ve Meta (META)’nın bu şirketlerin “başında geldiğini” söyledi.

Masters, “Meta hisseleri düştükçe yatırımcılar ‘biraz değer kazanabileceğini’ düşünmeye başlıyor. Ancak bana göre; TikTok, Facebook ve Instagram arasındaki geçiş dikkate alındığında, şirketin Tik Tok tarafından altı oyulan bir sürece girdiğine dair süregelen bir endişe var” dedi.

FactSet verilerine göre takip eden analistlerin 31%’i hisseye “TUT” notu veriyor. Meta geçtiğimiz yıl 57% değer kaybetti.

Apple (AAPL)

Masters en son iPhone sürümünün “oldukça cılız” olduğunu ve “ürün yinelemesi açısından pek bir şey ifade etmediğini” söyledi. Dahası şirket, para harcamaya pek gönüllü olmayan “oldukça eli sıkı” bir tüketici ortamıyla mücadele ediyor.

Yatırımcı, “Daha kısa vadede değerlendirecek olursak, bence Apple’ın önümüzdeki 1-2 yıl için gelir beklentilerinin bir kısmını revize etmesi gerekecek” dedi.

Ayrıca Apple’ın uzun vadede, örneğin 10 yıllık dönemde 5-10% seviyelerinde bir büyüme oranı yakalayabileceğini belirtti. “Bu büyüme, sürekli yenilik yaparak ve yeni ürünler çıkararak başarılabilir” dedi.

Yatırımcı, “Ancak bu gibi süreçlerinin çoğunun olgunlaşmaya başlaması için şirketin önünde uzunca bir yol var. Yani bence, Apple’ın önümüzdeki 1-2 yıl boyunca bu eli sıkı tüketicilerle uğraşacağını ve piyasanın beklediği gelir rakamlarını yakalamalarının gittikçe güçleşeceğini siz de biliyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Yine de genel olarak analistler Apple konusunda halen iyimser. Analistlerin 73%’ü hisseyi “AL” notu ile tavsiye ederken, 26%’lık bir yükseliş potansiyeli öngörüyor. Apple geçtiğimiz yıl yaklaşık olarak 20% değer kaybetti.

Fon Yöneticisi Bu Hisselere “Dikkat” Dedi!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC