Borsa Yorumları

Fon Yatırımcılarının Favori Hisseleri

June 6, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Fon Yatırımcılarının Favori Hisseleri

Goldman Sachs’a göre, yüzlerce yatırım fonu ve serbest fon yatırımlarında örtüşen ve iki farklı yatırım aracı arasında favori olarak ortaya çıkan bazı hisseler var.

Banka geçen hafta, bu yılın ilk çeyreğinin sonunda çeşitli fonların varlıklarını inceleyen iki rapor yayınladı ve 2,7 trilyon dolarlık brüt hisse senedi pozisyonuna sahip 707 hedge fonu ve 3,3 trilyon dolarlık hisse senedi varlığına sahip 482 yatırım fonunu analiz etti.

Goldman’ın baş hisse stratejisti David Kostin, “Hedge fonlar ve yatırım fonları bu yıl hisse risklerini artırdı; hedge fon net kaldıracı geçen yılki en yüksek seviyesine yaklaştı ve yatırım fonu nakit bakiyeleri rekor düşük seviyelere geriledi. Daha yüksek hisse senedi risklerine ek olarak, fonlar yapay zekâ yatırımının sonraki aşamalarını temsil eden piyasa ceplerine olan risklerini de artırmaya başladılar.” diyor.

💡 Hem hedge fonların hem de yatırım fonlarının, bu yıl 10%’un üzerinde ralli yapan borsalar karşısında hisse senedi pozisyonlarına ekleme yaptığını belirten Kostin, her iki tür yatırımcı grubunun da kamu hizmetleri sektörüne olan yatırımlarını yeni zirvelere çıkardığını ve bunun yapay zekâ ile ilgili isimlere duyulan coşkuyu yansıttığını belirtti. 

İşte hem hedge fonlar hem de yatırım fonlarının favorileri olarak öne çıkan hisseler:

  • Danaher (DHR)
  • Fiserv (FI)
  • KKR & Co (KKR)
  • Mastercard (MA)
  • Uber (UBER)
  • Visa (V)
  • Vertiv Holdings (VRT)

❄️ Listede yer alan isimler arasında veri merkezi ekipmanı şirketi Vertiv, bu yıl şimdiye kadar en yüksek performansa sahip hisse olarak öne çıktı. Şirket, sıvı soğutma teklifleri, enerji verimliliğini artırmak amacıyla hava soğutma teknolojilerinden sıvıya geçişin önemli bir faydalanıcısı haline getirebileceğinden, yapay zekâ ile ilgili veri merkezlerinin patlayan gelişimine yatırım yapmanın alternatif bir yolu olarak görülüyor.

FactSet’e göre hisseler, bu yıl neredeyse 92% ralli yaptı ve dahası, analistlerin konsensüs hedef fiyatına göre 11% daha artabilir. 

📝 KKR, bu yıl 22%’den fazla arttığı için gruptaki en yüksek ikinci performansa sahip. FactSet anketine katılan analistlerin ortalama hedef fiyatına göre, hisseler önümüzdeki 12 ay içinde yaklaşık 16% yükselebilir.

Goldman analisti Alexander Blostein 15 Mayıs tarihli bir notunda KKR’nin hem 2024 hem de 2025’te daha hızlı ücretle ilgili kazançlar (FRE) sunmasını bekliyor. FRE, bir şirketin yatırım geliri hariç yönetim ücretlerine dayalı temel kârlılığını ölçen bir metriktir.

💳 Diğer iki finans şirketi, ödeme şirketleri Visa ve Mastercard da favori hisseler arasında yer alıyor.

Visa hisseleri, mali yılın ikinci çeyreğinde beklenenden daha güçlü kazançların etkisiyle bu yıl yaklaşık 4,6% artış gösterdi. Mastercard ise 4,3% değer kazandı. Ancak her iki hisse de zor bir çeyrek geçirdi; Visa, mart sonundan bu yana 2,4% düşerken, Mastercard hisseleri 7,6% değer kaybetti.

Ancak ortalama analist hedef fiyatı, salı günkü kapanışa kıyasla önümüzdeki 12 ay içinde Visa için yaklaşık 14% ve Mastercard için 16% artışa işaret ediyor.

Fon Yatırımcılarının Favori Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC