Piyasa Öncesi

Fitch’in Kararı Borsaları Kırmızıya Boyadı

August 2, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Fitch’in Kararı Borsaları Kırmızıya Boyadı

Fitch’in ABD’nin uzun vadeli kredi notunu düşürmesi ve yatırımcıların ikinci çeyrek bilanço sonuçlarını sindirmesiyle borsalar açılışta düştü.

Bugün açılışta; Dow Jones 0,38%, S&P 500 0,78% ve Nasdaq 1,33% geriledi.  

📍 Ne oldu? 

Günün en önemli gelişmelerinden biri Fitch’in ABD’nin kredi notunu düşürmesi oldu. Kredi derecelendirme kuruluşu, ABD’nin kredi notunu “önümüzdeki üç yıl içinde beklenen mali bozulmayı” gerekçe göstererek AAA’dan AA+’ya düşürdü. 

Öte yandan bilanço sezonu da tüm hızıyla devam etti. Advanced Micro Devices (AMD) beklentilerin üzerinde gelen finansal sonuçlarıyla açılış öncesinde 2% yükseldi. Öte yandan CVS Health (CVS), maliyetleri düşürdüğü için güçlü rakamlar açıklamasına rağmen 2% değer kaybetti. SolarEdge Technologies (SEDG) ikinci çeyrek gelir beklentilerini karşılayamadı ve yaklaşık 15% düştü.

🔎 Ne dediler?

Beklentilerin üzerinde gelen sonuçlarla bilanço sezonunun yarısından fazlasını geride bıraktık. FactSet verilerine göre, bilanço açıklayan S&P 500 şirketlerinin yaklaşık 82%’si olumlu sürprizler yaptı. Bu artışlar, yatırımcı duyarlılığını da destekleyerek bu yılki toparlanmayı devam ettirdi.

Barclays stratejisti Emmanuel Cau, “Yumuşak bir iniş hızla konsensüs haline geliyor ve hisseler güçlü bir rallinin ardından bir nefes alabilir.” diyor. 

Öte yandan analist Brooke May de Fitch kararının “üzücü olsa da yakın vadede ekonomi üzerinde büyük bir etkisi olmayacağını” düşünüyor ve “Bu, aslında Washington’a bir uyarı.” diyor. 

Makroekonomik Gelişmeler

Bugünün öne çıkan makro gelişmesi de ADP özel sektör istihdam verisi oldu. ADP istihdam raporu, özel sektörün temmuz ayında 324 bin kişiye istihdam sağladığını ortaya koydu. Bu rakam, ekonomistlerin beklediği istihdam artışının çok üzerinde olmanın yanı sıra, haziran ayında aşağı yönlü revize edilen 455 bine kıyasla bir düşüşe işaret ediyor.

📊 Hisse Hareketleri

SolarEdge Technologies (SEDG), ikinci çeyrekte beklentilerin altında kalan gelir açıklamasıyla 14,6% geriledi.

CVS Health (CVS) güçlü bilançosuna rağmen 2% geriledi. Şirket, ikinci çeyrekte 88,9 milyar dolarlık gelir ve 2,21 dolar hisse başına kâr açıkladı. 

Humana (HUM) hisseleri, analistlerin 8,76 dolarlık hisse başına kâr (EPS) beklentilerinin üzerinde, 8,94 dolar EPS açıkladı ve 5,8% ralli yaptı.

Fitch’in Kararı Borsaları Kırmızıya Boyadı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC